همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
انتشار 14هزار عنوان کتاب غیرکمک آموزشی در سال برای کودکان+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/22 ساعت 16:04

انتشار 14هزار عنوان کتاب غیرکمک آموزشی در سال برای کودکان نشان دهنده افزایش آمار تعداد کتاب‌ها در چندین سال اخیر است.

مصطفی رحماندوست، نویسنده کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی اظهار داشت: مشکل اصلی کشور ما این است که کتاب خواندن در سطح پایینی قرار دارد و اگر روی وسایل الکترونیکی جدید برنامه‌ریزی مناسبی صورت نگیرد، آسیب‌زننده می‌شوند.

وی ادامه داد: کشورهای دیگری که وسایل الکترونیک و تکنولوژی قوی‌تری و فرصت‌های تفریحی بیشتری نسبت به ما دارند، این وسایل به کتابخوانی آسیب چندانی نزده است البته در دوره‌ای به خاطر ظهور این نوع وسایل آمار کتاب‌های کاغذی افت کرد اما بعد به حالت نرمال خود بازگشت.

رحماندوست بیان کرد: در آن کشورها خانواده‌ها برای زندگی کودکان خود برنامه‌ریزی دارند و ساعات مطالعه، تماشای تلویزیون، ناهار خوردن و غیره مشخص است اما متاسفانه در کشور ما خانواده‌ها برای کارهای روزانه خود هم برنامه‌ریزی ندارند (ساعت‌ها مشغول تماشای تلویزیون یا کار با تلفن همراه هستند) و فرزندانشان هم با همین شیوه رشد می‌کنند.

به گفته وی، کودکان باید تحت تاثیر برنامه‌های بزرگسالان برای فعالیت‌های خود برنامه داشته باشند تا ضمن استفاده از وسایل الکترونیک بتوانند از خواندن کتاب هم بهره گیرند.

 

باغ کتاب در بالابردن تیراژ کتاب‌ها موثر است

این نویسنده کودک و نوجوان اظهار داشت: در مملکت ما هیچ جایی برای ارائه آماری درست و قابل اعتماد نیست زمانی رییس کتابخانه‌ای آمار کتابخوانی را تا یک ساعت و نیم در روز برد و دیگر آن را دو دقیقه در روز کرد که این امر بی‌نظمی در حیطه‌های آمار و برنامه‌ریزی را نشان می‌دهد اما معتقدم کودکان کتاب بیشتری می‌خوانند چون در ابتدای انقلاب 40 تا 50 نفر و هم اکنون 400 تا 500 نفر برای کودکان کتاب می‌نویسند.

وی ادامه داد: آمار تعداد کتاب‌های غیر کمک آموزشی منتشر شده برای کودکان حدود 14 هزار عنوان در سال است، از طرفی برای 30 میلیون کودک 15 هزار کتاب کم است اما از طرف دیگر نسبت به 10 سال گذشته آمار کتاب افزایش پیدا کرده است.

رحماندوست درباره باغ کتاب و تاثیر آن بر کتابخوانی کودکان عنوان کرد: هرمکانی که کتاب را در چشم کودکان قرار دهد و برنامه‌ای برای معرفی کتاب داشته باشد، به گسترش مطالعه کمک می‌کند، باغ کتاب کتابفروشی بسیار بزرگی است که کتاب در چشم‌رس کودکان قرار می‌گیرد و برنامه‌های توزیع، تولید و معرفی کتاب و قصه‌گویی رخ می‌دهد به همین دلیل معتقدم که در بالابردن تیراژ کتاب‌ها موثر واقع می‌شود.

وی با اشاره به رعایت حق کپی‌رایت اظهار داشت: وقتی کتابم را به زبان دیگری منتشر کردند و حق رایت آن را برای من فرستادند بسیار خجالت کشیدم، بسیار دوست دارم که به جایی رسیم که حق کپی‌رایت برای تمام کتاب‌های ما رعایت شود.نظرات کاربران

ارسال