همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
به گفته مسئولان، بابت کپی‌رایت خود ناشران مایل به ارتباط مستقیم نیستند+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/01 ساعت 15:21

در روزهایی که صنعت نشر کشور از فقدان رعایت قانون کپی‌رایت و قاچاق کتاب رنج می‌برد، گفته می‌شود که مسئولان ما به مسئولان خارجی اعلام کردند که در بحث کپی‌رایت، خود ناشران مایل به ارتباط مستقیم نیستند.

شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره قاچاق کتاب و نپیوستن ایران به قانون کپی‌رایت اظهار داشت: سال اول دولت اصلاحات بعد از 10 سال محرومیت به نمایشگاه کتاب فرانکفورت دعوت شدیم و اصطلاحا آشتی‌کنان ناشران ایرانی با ناشران خارجی در مجمع بین‌المللی بود و من به عنوان تنها ناشر زن و کیاییان دبیر اتحادیه ناشران وقت، به آلمان رفتیم.

وی ادامه داد: در آن زمان، سه ساعت با مدیر نمایشگاه صحبت کردیم و این شانسی بود که برای هیچ ناشری امکان‌پذیر نبود و ناشران نهایتا پنج دقیقه می‌توانستند با مدیر نمایشگاه حرف زنند.

لاهیجی با اشاره به قانون کپی رایت به عنوان یکی از موضوعات صحبت خود با مدیر نمایشگاه فرانکفورت تصریح کرد: در آن ملاقات قرار شد هنگام حضور در نمایشگاه کتاب تهران درباره این موضوع با مسئولان کشور صحبت کنند، وقتی در نمایشگاه کتاب تهران آنها به من گفتند که در صحبت با مسئولان به موفقیتی نرسیدند.

وی ادامه داد: ظاهرا در پاسخ به پیشنهاد مدیر نمایشگاه فرانکفورت مبنی بر بستن قرارداد سمبلیک (یعنی پرداخت 1 یا 10 دلار) ناشران آنها با ما، مسئولان وزارت ارشاد ما گفته‌اند که ناشران خود مایل نیستند بابت کپی‌رایت ارتباط مستقیم داشته باشند. طی جلسه‌ای که ناشران ایرانی در آن حاضر بودند، ما دزدان فرهنگی خوانده شدیم، هرچند این حرف ما را بسیار ناراحت کرد اما یک واقعیت است.

مدیر انتشارات روشنگران با اشاره به پدیده قاچاق کتاب اظهار داشت: برای موضوع قاچاق کتاب حداقل برای چهار یا پنج کتاب خود به وزارت ارشاد مراجعه کردم و حتی یکبار با زندانی کردن یک ناشر خساراتم را دریافت کردم اما نهایتا این کار همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه  به تازگی از موسسه پخش خود شنیدیم که تمام کتاب‌های پرفروش نشر ما قاچاقی چاپ شده است، یادآور شد: دربرخی موارد می‌دانیم که این امر در کجا اتفاق افتاده ولی نمی‌توانیم جلوی این مسئله را بگیریم چرا که وزارت ارشاد در این مورد اجرای عملی ندارد و وزارت دادگستری هم پیگیری نمی‌کند.

لاهیجی بیان کرد: در برخی موارد، کارمندان وزارت ارشاد در امر کپی کتاب‌ها دخیل بودند و من هم اسامی آنها را اعلام کردم، درواقع وقتی کتابی پرفروش می‌شود سودجویان کار را شبانه در چاپخانه‌های خود به ثمر می‌رسانند و کسی هم جلوی آنها را نمی‌گیرد.نظرات کاربران

ارسال