همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و ادب در برنامه روی خط فرهنگ /چهارشنبه یازدهم مردادماه
تاریخ انتشار : 96/05/11 ساعت 17:32

 بسته خبری فرهنگ و ادب فارسی چهارشنبه یازدهم مردادماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخت.

آیین تقدیر از نهادها، سازمان ها و تشکل‌های نشر مرتبط با برگزاری سی امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عصر روز سه‌شنبه 10 تیرماه در هتل ارم با حضور سیدرضا صالحی اميری وزير ارشاد، سيد عباس صالحی معاون فرهنگی ارشاد، امير مسعود شهرام نيا قائم مقام سی امین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

 مجید غلامی جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب در تشریح سیاست‌های این موسسه در پیشبرد طرح‌های حمایتی کتاب‌فروشان، گفت: «یکی از اهداف ما آشتی دادن مردم با کتابفروشی‌ها و عادت دادن آن‌ها به حضور در کتابفروشی‌ها است که شاهد نتایج اقدامات صورت گرفته در این زمینه نیز بوده‌ایم.»

مهلت ثبت نام كتابفروشي ها در طرح تابستانه كتاب با استقبال گسترده و بي نظير كتابفروشان سراسر كشور به پايان رسيد.

 با اعلام آمادگي 936 كتابفروشی از 31 استان كشور براي مشاركت در طرح تابستانه كتاب، ركورد ثبت نام در طرح های قبلیشكسته شد.

به منظور بهره‌مندی آن دسته از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگارانی که تاکنون موفق به ثبت‌نام و بهره‌مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی نشده‌اند، مهلت نام‌نویسی تا 15 مردادماه تمدید شد.

جشن تولد ‌هفتاد و هفت‌ سالگی محمود دولت‌آبادی نویسنده، مطرح عصر روز سه‌شنبه (10 مردادماه) ‌با حضور چهره‌های سرشناس مانند شمس لنگرودی، حسین سناپور، حسین علیزاده، لوریس چکناواریان، جواد مجابی و جعفر پناهی در کافه نزدیک برگزار شد.

سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی»، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق، برگزار می‌شود.

محمد صدوقی، مدیر سایت و اپلیکیشن طاقچه در گفت‌وگو با آنا گفت که معتقد است میزان رشد و توسعه‌ نشر الکترونیک در کشور، در حد انتظارات نبوده است و مردم کشورمان با وجود رواج دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند، هنوز به خواندن کتاب‌های الکترونیک عادت نکرده‌اند.

مجید حسینی، مدیرعامل نشر شهر و باغ کتاب در جریان بازدید خبرنگاران از باغ کتاب اعلام کرد: مگامال‌ها کتاب‌فروشی‌های کوچک را از بین خواهد برد.

سعید عباسپور داستان‌نویس در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کتاب‌های صوتی اظهار کرد: گوینده کتاب صوتی فقط داستان را بخواند و آن را اجرا نکند. اجازه دهد من به عنوان خواننده مستقیم با کتاب ارتباط بگیرم، نه از طریق احساسات او. من به احساسات گوینده نیاز ندارم؛ به متن کتاب نیاز دارم.

غلامرضا شکوهی شاعر نامدار که در هفته جاری  به منظور شرکت در شب شعر رضوی به تهران سفر کرده بود در حین بازگشت و در مسیر فرودگاه دچار عارضه قلبی و در بیمارستان رسالت بستری شد . شکوهی در پی این عارضه عصر سه شنبه دار فانی را وداع گفت.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی، درگذشت استاد غلامرضا شکوهی، شاعر آئینی را تسلیت گفت. دکتر سیدعباس صالحی در پیام خود به اهتمام مرحوم استاد غلامرضا شکوهی در آموزش به شاعران جوان اشاره کرده است.

جی‌کی رولینگ نویسنده سرشناس بریتانیایی و خالق مجموعه رمان‌های «هری پاتر» دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا را فردی وحشتناک توصیف کرده بود که تقاضای دست دادن کودکی معلول را نادیده گرفته، اما وقتی پی برد اشتباه کرده است مجبور به عذرخواهی شد.نظرات کاربران

ارسال