همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
مشارکت و نظرخواهی از صنف نشر با راه‌اندازی گروهی تلگرامی+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/03 ساعت 13:36

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران درباره راه‌اندازی و فعالیت گروه تلگرامی خود به منظور اطلاع‌رسانی تصمیمات مدیران نشر و نظرخواهی و مشارکت فعالان این حوزه توضیح داد.

سیدعباس حسینی‌نیک، بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیرمسئول انتشارات مجد در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره راه‌اندازی گروهی تلگرامی برای تحلیل وضعیت نمایشگاه بین‌المللی کتاب اظهار داشت: موضوع برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و مسائل حوه نشر مثل سایر وقایع اجتماعی ما، قبل از به وجود آمدن فضای مجازی و امکانات ارتباطی امروز، وضعیتی خیلی مخفی و بدون هم‌اندیشی و نظرخواهی از آحاد جامعه یا صنف داشت که با مشکلاتی همراه بود.

وی ادامه داد: قبل از حضور و بروز فضای مجازی تصمیماتی که از سوی نهاد صنفی مثل اتحادیه یا وزارت ارشاد گرفته می‌شد، اطلاع‌رسانی نمی‌شد و ناشران در آنها دخالتی نداشتند اما اخیرا با به وجود آمدن امکانات جدید و امکان ایجاد ارتباط بین آحاد صنف از طریق فضای مجازی باعث شده تا بهره‌گیری از این فرصت گروهی تلگرامی را ترتیب دهیم.

حسینی‌نیک با توجه به برگزاری دو دوره نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب عنوان کرد: انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب همواره با موافقان و مخالفانی همراه بوده و درباره مکان برگزاری این نمایشگاه بخصوص نواقص موجود، مسائلی در صنف مطرح شده است.

وی بیان کرد: بلافاصله بعد از به پایان رسیدن زمان فعالیت سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گروه تلگرامی را ضمن عضویت 200 ناشر و مدیر خصوص و عمومی نشر، ساختم که بعد از گذشت دو ماه فعالیت، 600 ناشر، مدیران وزارت ارشاد، انجمن‌ها، نویسندگان و خبرنگاران، کتابفروشان و پخش‌کنندگان کتاب عضو این گروه هستند.

 

طرح مشکلات به حل هرچه بهتر آنها کمک می‌کند

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ادامه داد: در این گروه بسیاری از مسائل حوزه نشر مطرح شد و گرچه به ظاهر اختلافاتی هم نمود پیدا کرد اما صنف باید به آنها پی می‌برد. با طرح مشکلات و اختلافات موجود در صنف درواقع به حل آن کمک خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در این گروه تلگرامی با نظرخواهی از آحاد صنف، به تصمیم‌گیری بهتر مدیران کمک می‌شود، گفت: این امر باعث می‌شود که دیگر اتاق تاریکی نداشته باشیم و اتاق‌ها همه شیشه‌ای باشند و همه می‌توانند ضمن آگاهی از تصمیمات صنف، متوجه شوند که مدیران صنف چه کارهایی انجام دادند و چه دیدگاهی دارند.

به گفته حسینی‌نیک اداره چنین گروه‌های تخصصی‌ای سخت است اما صرف وقت بیشتر و اضافه شدن اعضای متعدد دیگر باعث می‌شود که صنف نشر درهر نقطه از تصمیماتی که برای این حوزه گرفته می‌شود اطلاع یابد، بنظر او این مسائل منجر به رشد و تعالی صنف نشر می‌شود.

وی با اشاره به تغییر نام گروه تلگرامی خود از «تحلیل وضعیت نمایشگاه کتاب» به «تحلیل وضعیت نشر» موضوع اول در گروه نمایشگاه بین‌المللی اعلام کرد و گفت: از آنجا که جوانب مختلف نشر را پوشش می‌دادیم عنوان گروه را «تحلیل وضعیت نشر»  گذاشتیم.

مدیرمسئول انتشارات مجد یادآور شد: امیدوارم با تدبیری که همکاران در وزارت ارشاد، اتحادیه ناشران و تشکل‌های نشر می‌اندیشند در مسیر مصلحت صنف حرکت کنیم.نظرات کاربران

ارسال