همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و ادب در برنامه روی خط فرهنگ /دوشنبه دوازدهم تیرماه
تاریخ انتشار : 96/04/12 ساعت 16:01

 

 بسته خبری فرهنگ و ادب فارسی دوشنبه دوازدهم تیرماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخته است.

در آستانه افتتاح هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان پیش از ظهر امروز دوازدهم تیر ماه پس از یک دیدار مشترک که در دفتر وزیر فرهنگ ایران برگزار شد، در نشست خبری مشترک به توافقات دوجانبه به این دیدار پرداختند.

 غلامعلی حدادعادل در هشتاد و چهارمین نشست خبری دوره دانش افزایی بنیاد سعدی، گفت: «آموختن زبان دوم مستلزم استاندارد شدن است. ما موفق شده‌ایم آموزش زبان فارسی را استاندارد کنیم.»

 علی‌اصغر شیرزادی، نویسنده و صاحب‌نظر حوزه ادبیات در نشست «موانع و راهکارهای ارتقا جایگاه ادبیات داستانی جنگ و دفاع مقدس» با اشاره به ظرفیت بالای جنگ و دفاع مقدس برای تولید آثار فاخر ادبی گفت: هر برش از هر روز از جنگ چنان تپشی دارد که می‌تواند موضوع یک رمان یا داستان باشد. جنگ به معنای فلسفی خود نوعی زندگی است.

 کانون پرورش فکری با اجرای سه ویژه‌برنامه در حوزه‌ «کتاب و کتاب‌خوانی»، «بازی‌ها و سرگرمی‌های سازنده» و «دست‌سازه‌ها» در فصل تابستان، میزبان کودکان و نوجوانان است.

 همزمان با روز قلم، سه تن از نویسندگان و استادان داستان‌نویسی کشورمان به دعوت انجمن «ورق‌های خاموش» و دو اداره کل ارشاد خراسان رضوی و گلستان، راهی سه نقطه از کشور می‌شوند تا علاقه‌مندان داستان‌نویسی را با فنون و روش‌های خلق داستان آشنا کنند.

 پرویز پرستویی با انتشار بخشی از کتاب «هدف» نوشته برایان تریسی، دنبال‌کنندگان خود را به مطالعه دعوت کرد.

 با صدور روادید سفر به بوسنی برای نویسندگان کشورمان، این افراد به منظور شرکت در پیاده‌روی صلح موسوم به «مارش میرا» و حضور در برنامه «۱۰ روز در بالکان» مسافر بوسنی و هرزه‌گوین می‌شوند. مراسم پیاده‌روی صلح (مارش میرا) به منظور بزرگداشت شهدای نسل‌کشی سربرنیتسا (در جریان جنگ دهه ۱۹۹۰ میلادی در منطقه بالکان) در کشور بوسنی‌ و هرزگوین برگزار می‌شود.

 برترین‌های کشوری بخش کتاب‌سازی کودک و نوجوان پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، در گروه‌های سنی ۸ تا ۱۷ سال معرفی شدند.

 خبرگزاری مهر بررسی کرد: در ادامه روند انتشار گزارش‌های مربوط به پرفروش‌های بازار نشر کشور، این بار فروش کتاب‌های خوش اقبال بهار و ابتدای تابستان ۹۶ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این روند از ابتدای تابستان سال گذشته شروع شد و یک گزارش به ابتدای تابستان، یک گزارش به پایان تابستان و همچنین یک گزارش به انتهای سال ۹۵ اختصاص پیدا کرد.

 مجله‌ تخصصی لیورابدو فهرست 581 رمان و مجموعه‌ داستان‌های فرانسوی و غیر فرانسوی را داده که در مقایسه با سال پیش رشد چشم گیری داشته است. این افزایش به لطف 81 نویسنده‌ رمان‌اولی است.

هیتکوت ویلیامز شاعر، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل انگلستان درگذشت. او که مدتی در بستر بیماری بود سرانجام شنبه ۱۰ تیر در آکسفورد چشم از جهان فروبست. ویلیامز در شعر سبکی مستندگونه داشت و در طول چهار دهه فعالیت هنری اشعار جنجالی بسیاری خلق کرد.نظرات کاربران

ارسال