فرهنگ و هنر - موسیقی
موسیقی مینیمال به تکرار وابسته است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/12 ساعت 10:57

در نشست یکشنبه‌های موسیقی یارآوا، درباره موسیقی مینیمال و ویژگی آن برای به تفکر واداشتن مخاطب توضیح داده شد.

به گزارش رویداد فرهنگی، هشتمین نشست از سری برنامه‌های یکشنبه‌های موسیقی یارآوا، یازدهم تیرماه، با عنوان «پرواز با بال تکرار؛ نظری بر موسیقی مینیمال با مهدی باقری» در کتابفروشی نشر هنوز برگزار شد.

دراین برنامه مهدی باقری، آهنگساز و کمانچه‌نواز درباره موسیقی مینیمال بیان کرد: با وجود آن که نیم قرن از این مکتب می‌گذرد، به موسیقی مینیمال در زمانه فعلی نیاز داریم چون با بالارفتن سرعت تکنولوژی مردم دیگر حوصله گوش دادن به موسیقی‌های بلند یا خواندن آثار ادبی طولانی را ندارند و این مکتب مشکل را تا حدودی حل کرده است.

وی در توضیح سبک مینیمال در موسیقی ادامه داد: مینیمال به معنای کوتاه، موجز و خلاصه است و هرچند که مکتب مینیمالیسم سال 1960 در آمریکا شکل گرفت اما طبق تحقیقات ریشه‌های اصلی آن را هنرمندان وقت از انقلاب اکتبر روسیه گرفته‌اند. هنر مینیمالیسم در وهله اول زمانیکه شکل می‌گیرد در موسیقی و هنرهای تجسمی خود را نشان می‌دهد و سپس وارد ادبیات می‌شود و راه خود را بصورت داستان‌های مینیمال پیدا می‌کند.

 

موسیقی مینیمال باید حرکت تحولی داشته باشد

باقری درباره شکل‌گیری این مکتب در سال 1960 که دقیقا با چهار آهنگساز بزرگ و سرشناس آمریکایی (همچنان همه آنها در قید حیات هستند) در نیویورک شکل گرفت توضیحات مفصلی ارائه داد و اظهار داشت: لا مونته یانگ از نخستین مینیمالیست‌ها در هنر موسیقی است و شخصا موسیقی روحانی را بسیار دنبال می‌کند.

به گفته وی، در موسیقی مینیمال که ممکن است عامه‌پسند نباشد، تک‌تک نت‌ها و خلاصه‌گویی (هارمونی پیچیده‌ای ندارد و ساده به ماجرا نگاه می‌کند) ارزشمند هستند و درواقع این نوع موسیقی به شما اجازه فکر می‌دهد.

این آهنگساز و کمانچه‌نواز، تری رایلی را از دیگر پیروان مکتب مینیمال در سال 1960 دانست و درباره نحوه پیروی آن از این مکتب صحبت و قطعه‌ای از موسیقی تری رایلی را برای نمونه پخش کرد.

باقری در ادامه این نشست قطعه‌ای از تری رایلی رابرای حضار پخش کرد و درباره گفته او «موسیقی مینیمال باید حرکت تحولی داشته باشد» بیان کرد: در عین نبود فلسفه‌ای خاص در موسیقی مینیمال، این سبک مخاطب را به فکر وامی‌دارد لذا وقتی قطعه را گوش می‌دهید با توجه دقیق به جزئیات آن، مدت زمان آن را احساس نمی‌کنید و این همان ایجاز موسیقی مینیمال است.

به گفته وی، درواقع آهنگسازان بعدی که روی این مکتب کار کردند تلاش داشتند آن را مردمی‌تر کنند تا برای مردمان بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

 

حرکت در موسیقی مینیمال با موفقیت همراه است

مهدی باقری استیو رایش را یکی دیگر از پیشگامان موسیقی مینیمال بیان کرد و ضمن پخش قطعه‌‌ای از این آهنگساز اظهار داشت: استیورایش را حد وصل موسیقی کلاسیک غربی به موسیقی امروز می‌دانند، همچنین فیلیپ‌گلس دیگر بنیانگذار موسیقی مینیمال است.

وی با بیان اینکه با هر موسیقی می‌توان کار کرد، ادامه داد: سبک موسیقی مهم نیست و این مکتبی است که راه برای پیش‌رفتن دارد، درحقیقت در این زمانه که همه داستان کوتاه می‌خوانند و تکنولوژی پیشرفت کرده است هنوز این نوع موسیقی خیلی جا برای پیشرفت دارد و اگر کسی قصد گام برداشتن در این مسیر را دارد می‌تواند موفق باشد.نظرات کاربران

ارسال