همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
هنوز فکر می‌کنم لورل و هاردی از برگمان و کیشلوفسکی بهتر است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/07/04 ساعت 18:17

در مراسم رونمایی از کتاب «نقد و نسیه»، مجموعه نقدهای خسرو دهقان، این منتقد سینما به نقدی که سال‌ها پیش درباره لورل و هاردی نوشته اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی، مراسم رونمایی از کتاب مجموعه نقدهای خسرو دهقان به نام «نقد و نسیه» با حضور منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، کامران ملکی، از اعضای هیئت مدیره خانه سینما، حسن حسینی، منتقد سینما، شهریار توکلی، مدیر انتشارات حرفه هنرمند و چهره‌های سینمایی دیگر مانند سیروس الوند و هوشنگ گلمکانی در خانه سینما برگزار شد.

مستند «نقد و نسیه» ساخته پیام مستوفی و مرجان گلستانی که به زندگی و کار خسرو دهقان می‌پردازد نیز بعد از رونمایی کتاب برای حاضرین به نمایش درآمد.

 

ما در زمینه آثار مکتوب سینما دچار فقر جدی هستیم

در ابتدای مراسم، سیروس الوند، جابر قاسم‌علی و احمد طالبی‌نژاد صحبت‌هایی درباره آشنایی با خسرو دهقان و کار و شخصیت وی بیان کردند.

در ادامه منوچهر شاهسواری در این مراسم درباره آثار مکتوب سینمایی اظهار نظر کرد و گفت: ما در زمینه آثار مکتوب سینمایی دچار فقر جدی هستیم. حال که در این جلسه جمعی از فرهییختگان آثار مکتوب سینما دور هم جمع شده اند از آنها تقاضا می‌کنم شرایطی را در خانه سینما فراهم بیاوریم که به موضوعات و کتاب‌های جذاب، چه در قاعده رونمایی از کتاب، چه در مورد بحث و گفتگو بیشتر پرداخته شود.

وی افزود: آنچه از نقدهای خسرو دریافت می‌شود به نوعی دانایی نسبت به سینما است. طنزی که در کارهایش می‌بینیم از یک درون پیچیده تلخ فلسفی حکایت می‌کند.

 

خسرو دهقان، منتقدی مؤثر

در ادامه این مراسم حسن حسینی و شهریار توکلی درباره انتشار این کتاب سخن گفتند.

توکلی انتشار اولین کتاب خسرو دهقان توسط انتشارات حرفه هنرمند را باعث افتخار عنوان کرد و گفت: ما در طول سال‌ها کارهای ایشان را دنبال کردیم و نظراتشان همیشه برای ما قابل توجه بوده است. این کتاب همچنین برای من جایگاه شخصی و ویژه‌ای دارد و آن هم به رابطه من با دهقان برمی‌گردد.

حسینی نقدهای دهقان را بسیار مؤثر خواند و کارهای وی در دهه 60 را حائز اهمیت دانست؛ وی گفت: در دهه‌های گذشته اگر یک منتقد می‌خواست درباره کسی که روشنفکران نبود صحبت کند، مورد قبول واقع نمی‌شد ولی خسرو دهقان درباره فیلم ساموئل خاچاکیان نوشت و این نشان می‌دهد که در آن زمان دهقان بسیار جلو بود.

در بخش پایانی این مراسم خسرو دهقان در صحبتی بسیار کوتاه از همه دست‌اندرکاران مراسم تشکر کرد و گفت: اگر مجله فیلم نبود من الان اینجا نبودم. من هنوز هم معتقدم که لورل و هاردی از برگمان و کیسلوفسکی خیلی بهتر است و این انتخاب به سلیقه افراد باز می‌گردد.نظرات کاربران

ارسال