مجله بخارا - دیدار و گفتگو
«حکایت بلوچ» اقلیم و زندگی بلوچ را با لحنی خاص به تصویر کشیده است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/30 ساعت 16:07

در یکصد و سومین نشست کتابفروشی آینده درباره نگارش و چاپ مجموعه هفت جلدی «حکایت بلوچ» از محمود زند مقدم به طور مفصل صحبت شد.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی، یکصد و سومین نشست کتابفروشی آینده پنجشنبه 30 شهریورماه به دیدار و گفت‌وگو با محمود زندمقدم اختصاص پیدا کرد.

محمود زند مقدم، متولد ۱۳۱۷، با مدرک «دکترای برنامه‌ریزی منطقه‌ای» از انگلیس، سفرهای خود به بلوچستان را از ۱۳۴۲ اول‌ بار به درخواست سازمان برنامه ‌و بودجه برای بررسی وضع درآمد و هزینه خانوار بلوچ شروع کرد و سپس رئیس دفتر برنامه‌ و بودجه در زاهدان و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های خلیج فارس و دریای عمان شد.

او باقی سال‌های زندگی را با هزینه شخصی در سفر به بلوچستان گذراند و روایت این سفرها را در مجموعه هفت جلدی «حکایت بلوچ» نوشت که به زودی از سوی انتشارات دنیای اقتصاد منتشر خواهد شد. «آدم‌های سه قران و سه شاهی»، «قلعه» و «آفاق جزیره قشم» سه اثر دیگر او است.

 

سفر به بلوچستان از انجام وظیفه تا علاقه‌مندی

علی دهباشی، مدیر مجله بخارا این برنامه را با خواندن نوشته سه نفر از برجسته‌ترین افراد درباره کتاب «حکایت بلوچ» آغاز کرد و و این مجموعه هفت جلدی را مهمترین کاری دانست که اقلیم و زندگی بلوچ را با لحنی خاص به تصویر کشیده است.

محمود زند مقدم در پاسخ به سوال دهباشی مبنی بر اینکه چگونه به بلوچستان راه پیدا کرد، اظهار داشت: در زمانی که اعلام شد با کمک بانک مرکزی قرار است آماری از هزینه و درآمد بلوچ‌ها گرفته شود، من انجام این کار را پذیرفتم.

وی سپس به مشکلات و دشواری‌های این سفر اشارات مفصلی داشت و ضمن بیان توضیحات و خاطراتی از آن دوران فعالیت، درباره علاقه‌مندی خود به بلوچستان گفت. این علاقه‌مندی به حدی است که از آن زمان تاکنون زند مقدم همواره بین تهران و بلوچستان سفر می‌کند.

 

همواره به دنبال شگردهای حافظ بودم

زند مقدم درباره رابطه خود با ادبیات نیز عنوان کرد: همواره هنگامی که اشعار حافظ را می‌خواندم به دنبال شگردهای مورد استفاده حافظ در خلق آنها بودم که چگونه توانسته حماسه و رویدادهای روزانه را با هم درآمیزد و ترکیبی از قصه، حماسه و افسانه را در نمونه‌ای از آهنگ، نغمه و ملودی فراهم کند.

به گفته وی، این جستجو در اشعار و آثار همواره طی سال‌ها برای او ادامه داشته است.

پس از آنکه علی دهباشی نمونه‌ای از نثر زند مقدم را برای حاضران خواند از او خواست تا درباره دیگر کارهای خود جز «حکایت بلوچ» صحبت کند؛ از این رو زند مقدم پرداختنش به موضوع روسپی‌گری به عنوان موضوعی کهن که از سالیان دور به اشکال مختلفی وجود داشته است را توضیح داد.

این برنامه‌ریز منطقه‌ای بیان کرد: وقتی برای بار اول از سفر به بلوچستان برگشتم و خاطرات و رویدادهای آنجا را برای پدرم بازگو کردم ایشان گفتند «این بهترین سرنوشتی است که خدا برایت رقم زده و خدمت به مردم بهتر از عبادت است، پس به کارت ادامه بده و هرگز متاثر نباش» این صحبت بسیار در من اثر گذاشت و از این رو کارم را دنبال کردم.

در انتهای این برنامه حاضران سوالات خود را از محمود زند مقدم پرسیدند.نظرات کاربران

ارسال