فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
جشن سینما بی هیچ لابی گری برگزار شد+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/24 ساعت 13:36

دبیر نوزدهمین جشن سینمای ایران تاکید کرد که این جشن امسال بدون هیچ گونه لابی گری برگزار شد.

هارون یشایایی، دبیر نوزدهمین جشن سینمای ایران در مصاحبه با خبرنگار رویداد فرهنگی نوزدهمین جشن سینمای ایران را جشنی«خوب» توصیف کرد. وی با اشاره به برخی ایرادات این جشن اطمینان داد که در سال های آینده، سطح کیفی این جشن مرتفع می شود.

 

جشن شرافتمندانه برگزار شد

دبیر نوزدهمین جشن سینمای ایران با بیان ابراز رضایت از نحوه برگزاری جشن امسال عنوان کرد: امسال سعی کردیم جشن را کمی جدی تر بگیریم. برای اولین سال بود که از شیوه داوری آکادمی استفاده کردیم و قطعا ایراداتی هم بود. حال باید تلاش کنیم تا این ایرادات در سال‌های آینده رفع شوند.

وی افزود: داوری‌ها بدون هیچ تعصبی انجام شدند و مطلقا هیچ گونه لابی گری در آن صورت نگرفت. ما امسال 400 داور داشتیم. شاید با پنج داور بشود ولی با 400 نفر نمی‌شود لابی کرد. شکی نیست که همه این نوع داوری را نمی‌پسندند و ناراضی هستند.

 

مکان جشن یک روز مانده به برگزار تغییر کرد

یشایایی دلیل بعضی مشکلات به وجود آمده در برگزاری مراسم جشن را تغییر ناگهانی مکان جشن تنها یک روز مانده به روز برگزاری توصیف کرد. وی گفت: ما مکانی را آماده داشتیم که متاسفانه فقط یک روز مانده به برگزاری آن مجبور شدیم آن را تغییر دهیم. به نظر من در یک فرصت 24 ساعته ما معجزه کردیم.

دبیر نوزدهمین جشن سینما از دلیل تغییر ناگهانی مکان ابراز بی‌اطلاعی کرد.

وی درباره حضور با تاخیر احسان کرمی، مجری برنامه گفت: مجری ما در تئاتر کار داشت و نمی توانست کارش را رها کند. 

 

10 درصد داوران جواب پرسشنامه ها را ندادند

یشایایی در بخش دیگری از مصاحبه درباره داوری جشن اظهار داشت: ما بسته فیلم ها را به همه فرستادیم وفقط یک تعداد معدودی بودند که موفق به دریافت آن نشدند. البته تعداد داورانی که بسته را دریافت کردند ولی جوابی ندادند بیشتر بود. حدود 10 درصد داوران اصلا جواب پرسشنامه ها را ندادند.

وی تعداد رای رسیده را بیشتر از 300 رای داوران عنوان کرد.

 

فرهادی نیازی به لابی خانه سینما ندارد

دبیر جشن درباره جایزه گرفتن فیلم فروشنده اصغر فرهادی نیز نظراتش را بیان کرد: ما با فرهادی ساعت دو شب تماس برقرار کردیم چون ایشان در اسپانیا سر فیلمبرداری هستند و ایشان ویدئویی برای ما فرستادند. واقعا کسی که اسکار می‌برد دیگر نیازی به لابی گری در خانه سینما ندارد.

 

هنر و تجربه از داوری‌ها حذف نشده بود

یشایایی درباره حضور نداشتن هیچ کدام از فیلم‌های هنر و تجربه در لیست نامزدهای این جشن گفت: ما بنا را بر این گذاشتیم که فیلم‌هایی که در سال گذشته نمایش داده شدند و مردم از گیشه بلیت خریدند و به تماشا نشستند را داوری کنیم. اگر فیلم‌های هنر و تجربه اکران عمومی داشتند  قطعا در داوری لحاظ شدند. نظرات کاربران

ارسال