فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
اصغر فرهادی مهم‌ ترین جوایز جشن سینما را دریافت کرد+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/22 ساعت 16:14

نوزدهمین جشن سینمای ایران شب گذشته در باشگاه فرهنگی وزشی پیام برگزار شد و فیلم فروشنده اصغر فرهادی جوایز مهم این جشن را دریافت کرد.

 به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی نوزدهمین جشن سینمای ایران شب گذشته، 21 شهریورماه همزمان با روز ملی سینما برگزار شد. فیلم فروشنده اصغر فرهادی جوایز اصلی این جشن را دریافت کرد. فیلم رگ خواب حمید نعمت الله نیز توانست چند جایزه را در این جشن به دست آورد.

 جشن سینما با یک ساعت تاخیر و در ساعت 8:30 آغاز شد. در ابتدای مراسم هارون یشایایی، دبیر جشن، تورج منصوری، دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی، همایون اسعدیان عضو هیئت مدیره و منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما به حاضرین خوش آمد گفتند.

 شاهسواری پس از صحبت‌های منصوری و یشایایی به دو جایزه نوید محمدزاده و وحید جلیلوند اشاره کرد و گفت: کمتر از 72 ساعت قبل دو جوان جایزه‌ای در ونیز دریافت و آن را به مردم ایران تقدیم کردند و این باعث افتخار سینمای ایران است به ویژه آنکه سهم ما در سینما، انتقال آن به نسل بعدی است.

وی همچنین از مجموعه وزارت ارتباطات قدردانی کرد که میزبان سینماگران شدند.

اسعدیان در ابتدای این مراسم با بیان این که احسان کرمی مجری این برنامه است ولی به دلیل اجرای تئاتر دیر به جشن خواهد رسید اهدای جوایز را آغاز کرد.

 

جوایز جشن

نخستین جایزه نوزدهمین جشن سینما به بهترین انیمیشن اهدا شد. فرنوش عابدی برای فیلم «پیشخدمت» این جایزه را دریافت کرد.

جایزه بهترین فیلمبرداری توسط تورج منصوری و هومن سیدی به فرشاد محمدی برای فیلم «رگ خواب» اهدا شد.

جهانگیر و باران کوثری جایزه بهترین فیلم کوتاه را به بهمن و بهرام ارک برای فیلم «حیوان» اهدا کردند. باران کوثری قبل از اهدای این جایزه سخنی طعنه‌آمیز گفت که وقتی اعلام کردند جشن در یک ورزشگاه برگزار می‌شود ترسیده بود که اجازه ورود به بانوان داده نشود.

بهترین کارگردانی فیلم مستند به مهدی قنواتی برای فیلم «همه‌جا» اهدا شد و در ادامه محسن استادعلی برای فیلم مستند «زنانگی» جایزه دریافت کرد.

جایزه بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به ایمان کرمی برای فیلم «ویلایی‌ها» اهدا شد و سیروس ابراهیم‌زاده و اصغر همت جایزه بهترین جلوه‌های بصری را به سینا قویدل برای فیلم «رگ خواب» اهدا کردند.

مجید مظفری و سروش صحت جایزه بهترین چهره پردازی را به عبدالله اسکندری و مهرداد امیرکیانی برای فیلم «لانتوری» اهدا کردند.

مهران غفوریان و ستاره اسکندری تندیس بهترین طراحی لباس جشن سینمای ایران را به عباس بلوندی برای فیلم «یتیمخانه ایران» اهدا کردند.

کیوان جایزه بهترین طراحی صحنه را برای فیلم «فروشنده» از مریلا زارعی و مهران احمدی دریافت کرد.

مریلا زارعی در این بخش یادی از کودکان میانماری کرد و از سفیران صلح خواهش کرد تا برای آنها کاری کنند.

جایزه بهترین صدابرداری به بهمن اردلان برای فیلم « رگ خواب» رسید.

کارن همایونفر توانست جایزه بهترین موسیقی متن فیلم را برای فیلم «اروند» دریافت کند.

هایده صفی یاری جایزه بهترین تدوین را برای فیلم «فروشنده» دریافت کرد.

امین حیایی و میلاد کیمرام تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل را به فرید سجاد حسینی برای بازی در فیلم «فروشنده» اهدا کردند.

غزل شاکری و علی جلیلوند تندیس بهترین بازیگر زن مکمل را به پانته‌آ پناهی‌ها برای بازی در فیلم «لاک قرمز» اهدا کردند.

 

یادی از محمدرضا شجریان

در ادامه مراسم کلیپی از جشن نهم سینمای ایران پخش شد که در آن امین تارخ و محمدرضا شجریان صحبت می‌کردند. حاضرین در جشن نوزدهم به احترام شجریان ایستادند و دست زدند.

 

جوایز اصلی برای فروشنده

لیلا حاتمی تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را از نوید محمدزاده و ساره بیات دریافت کرد. در ادامه مراسم جوایز اصلی این جشن به فیلم فروشنده اصغر فرهادی اهدا شد. تندیس‌های بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم این جشن به فرهادی رسید. در غیاب وی ویدئویی از او پخش شد.

فرشته طائرپور بعد از اهدای جوایز از برخی مشکلات در نحوه برگزاری جشن انتقاد کرد.

 

جشنی ناهماهنگ

برگزاری این جشن با ناهماهنگی‌هایی همراه بود مانند تعیین مکان و زمان این جشن که تنها یک روز قبل از برگزاری اعلام شد. همچنین مجری این برنامه، احسان کرمی نیز تنها صبح روز سه‌شنبه به این جشن پیوست. در ابتدای این برنامه همایون اسعدیان اجرا را به دست گرفت زیرا کرمی در حال اجرای تئاتر آینه‌های روبرو بود و خودش را با 45 دقیقه تاخیر با موتور به مکان مراسم رساند.

مشکلاتی که در ورود شرکت‌کنندگان به فضای باز ورزشگاه پیام برای شروع برنامه وجود داشت نیز آغاز این جشن را با حواشی روبرو کرد. حاضرین با نیم ساعت تاخیر توانستند به فضای برگزاری جشن وارد شوند و برگزار کنندگان اجازه ورود به آنها را پیش از آن  نداند که این امر باعث تجمع جمعیت در مقابل درب ورودی شد.

همچنین در اجرای این برنامه مشکلات فنی جزئی وجود داشت که باعث شد جشن برای مدت کوتاهی متوقف شود تا مشکلات فنی پخش صدا حل شود. نظرات کاربران

ارسال