فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
هیچگونه پیشنهادی برای دبیری جشنواره فیلم فجر به من نشده است+ فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/09 ساعت 15:31

منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما گمانه زنی‌ها درباره پیشنهاد دبیری جشنواره فیلم فجر به وی را در نشست خبری نوزدهمین جشن سینمای ایران تکذیب کرد.

به گزارش رویداد فرهنگی، در نشست خبری نوزدهمین جشن سینمای ایران که روز چهارشنبه، هشتم شهریورماه برگزار شد منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی هرگونه گمانه زنی درباره دبیری جشنواره فیلم فجر امسال را تکذیب کرد. چند ساعت بعد از این نشست ابراهیم داروغه‌زاده به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

 

من رئیس اعضا نیستم، وکیلشان هستم

شاهسواری در این جلسه بیان کرد: به شدت علاقه‌مندیم که صنوف خانه سینما بر اساس معیارهای حرفه‌ای و تشخیصی خودشان فعالیت‌هایشان را سامان بدهند. من خودم را در مقام مدیرعامل خانه سینما وکیل اعضا می‌دانم. من رئیس اعضا نیستم. اختیارات درون صنف متعلق به خودشان است تا جایی که با منافع سینمای ایران تقابل نداشته باشد.

وی دریافت حقوق از بعضی اصناف را صرفا در راه حفظ هر صنف عنوان کرد و نه برای «سودجویی» و «زیاده خواهی» خانه سینما.

مدیر عامل خانه سینما انجمن تازه تاسیس هنرها و فنون سینمای ایران را «مظهر ارتقا از کیفیت سینمای ایران» توصیف کرد و ابراز خوشنودی کرد که امسال جشن سینمای ایران با تکیه بر این انجمن شکل برگزار می‌شود.

 

تندیس‌های خانه سینما فقط در جشن سینما اهدا می‌شوند

شاهسواری در این نشست گفت: تندیس‌های خانه سینما فقط در این جشن اهدا می‌شوند و هر صنف جشن مستقل خودش را خواهد داشت که با تکیه بر عوامل آکادمیک و با کیفیت برگزار می‌شود. وی همچنین مضمون جشن امسال را مشکل آب عنوان کرد.

وی تاکید کرد که جشن فیلم کوتاه و انیمیشن فقط تقدیر نیستند و داوری در آنها صورت می‌گیرد. شاهسواری افزود: انجمن فیلم کوتاه یک ایده است. در واقع یک فرایند است برای بخش‌هایی که به سینمای ایران وارد می‎شوند. تجربیات مختلفی در فیلم کوتاه به دست می‌آید که بخشی از آنها وارد سینمای حرفه‌ای می‌شوند. در جشن سینمای ایران یک جایزه به فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن اهدا می‌شود و این تندیس‌ها فقط در این جشن اهدا می‌شوند.

 

جشن سینما جایگزین دیگر جشن‌ها نمی‌شود

شاهسواری در پاسخ به سوال خبرنگار رویداد فرهنگی درباره اینکه چگونه این جشن به ارتقای وضعیت سینمای ایران در بازار جهانی می‌انجامد گفت: این جشن در واقع به ارتقای سطح کیفی سینمای ایران می‌پردازد.

وی عنوان  کرد که هیچ بخش بازار در این جشن در نظر گرفته نشده است چون این جشن قرار نیست جای دیگر جشن‌ها را بگیرد.

 

خانه سینمای به غیر از تفاهم‌نامه سالانه هیچ کمکی از دولت نمی‌گیرد

وی درباره مکان نوزدهمین جشن سینمای ایران بیان کرد: مشکلاتی درباره مکان وجود دارد که فقط مربوط به سینما نمی‌شود. ما با کمبود فضاهایی که جوابگوی رویدادهای فرهنگی در این کشور باشد هستیم که خوشبختانه در بعضی حوزه‌ها اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

شاهسواری در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در رابطه با کمک‌های دولتی گفت: ما هیچ کمک دولتی ویژه‌ای فارغ از تفاهم‌نامه‌ای که در ابتدای هر سال با سازمان سینمایی بر اساس ماموریت‌هایی که قانونا صورت می‌گیرد دریافت نمی‌کنیم.

 

در بخشی موضوعات نیازمند تغییر قوانین هستیم

مدیرعامل خانه سینما در مورد حضورش در مجلس شورای اسلامی نیز توضیحاتی ارائه داد. وی گفت: من در مقام مدیر عامل خانه سینما این دومین بار بود که همراه محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمای به مجلس رفتم.

وی افزود: در بعضی موضوعات ما نیازمند تغییر قوانین هستیم. به طور مثال در مورد قانون حق کپی رایت و دفاع و صیانت از حقوق مالکان دچار مشکل هستیم. ما در مورد تامین سرمایه لازم برای تاسیس صندوق بیمه بیکاری باید کار کنیم. برای بهبود مشکلات خانه سینما ما باید بتوانیم با قوه مقننه ارتباط برقرار کنیم. به همین دلیل من به کمیسیون فرهنگی مجلس رجوع کردم تا در رابطه با این مسائل به گفتگو بپردازم. نظرات کاربران

ارسال