فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
سینمای ایران باید به بازار جهانی چشم داشته باشد+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/08 ساعت 22:36

هارون یشایایی دبیر نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران در نشست خبری عنوان کرد که سینمای ایران با کمک انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی می‌تواند جایی در سینمای جهان به دست آورد.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی نشست خبری نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران با حضور هارون یشایایی، دبیر این جشن، تورج منصوری، دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران و منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه کتاب در تالار صیف‌اله داد خانه سینما، چهارشنبه هفتم شهریورماه برگزار شد.

 

جشن سینمای ایران می‌تواند اتاق فکر سینمای ما باشد

این جشن امسال با کمک انجمن تازه تاسیس هنرها و فنون سینمایی ایران برگزار می‌شود و رویکردی آکادمیک به داوری دارد. یشایایی در این نشست عنوان کرد: ما در زمینه های مختلف سینما تلاش می کنیم اما این تلاش ها جدا است و نیاز به یک مسیر مشخص در سینمای ایران داریم و باید یک اتاق فکر داشته باشیم که مسیر درستی را برای سینما فراهم کند و اگر همه تلاش‌ها در یک مسیر صورت گیرد نتیجه بهتری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران می تواند محلی باشد که فکر کند و راه و برنامه درستی ارائه دهد. سینمای ایران این قدرت را دارد که سهم خود را از بازار جهانی بگیرد مانند سینمای کره که سهم خوبی در بازار جهانی دارد ولی حضور یک گروه کارشناس برای رسیدن به این حق الزامی است و فکر می کنم این انجمن می تواند موفق باشد. البته شک نیست فارابی بعد از انقلاب خدمات زیادی در سینما به انجام رسانده است اما اتاق فکری پشت آن نیست و فقط به سینماگران با توجه به امکاناتی که دولت در اختیار آن می‌گذارد در ارتقای سینما کمک می‌کند. ما نیاز داریم درباره تداوم حضور سینمای ایران در فرهنگ ملی و سهم این سینما از بازار جهانی فکر کنیم.

 

15 سرشاخه سینمایی نماینده هر صنف خواهند بود

در ادامه تورج منصوری درباره نحوه برگزاری این جشن توضیح داد. وی عنوان کرد که در این دوره 15 شاخه یا گروه سینمایی وجود دارند که هر کدام نماینده یک صنف خواهند بود. هر کدام از  این 15 شاخه به وسیله یک نفر اداره می‌شوند و دو نفر هم در کارهای اجرایی مشارکت خواهند داشت. بدین صورت 45 نفر وظایف مدیریتی این جشنواره را برعهده خواهند گرفت.

وی ادامه داد: هر کدام از این شاخه‌ها جوایز خود را خواهند داشت که به صورت آکادمیک داوری خواهند شد.

منصوری همچنین در مورد تندیس جشن گفت: این تندیس امسال با بازنگری دوباره طراحی شده است ولی دیگر قرار نیست که از سال‌های آینده تغییری کند.

دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران بیان کرد که این جشن توسط خانه سینما برگزار می‌شود و هیچ حامی مالی دیگری نخواهد داشت.

وی افزود: رای دادن ما به این صورت است که داورهای هر شاخه از سوی آن شاخه معرفی و سپس تایید می‌شوند و به عنوان داوران تخصصی به کاندیدای شاخه خود رای می‌دهند و سپس همه داوران به همه شاخه‌ها رای می‌دهند، بر همین اساس چون تعداد آرا بالا می‌رود و داوری در دو مرحله انجام می‌شود شائبه اعمال نفوذ از بین می‌رود. درباره بزرگداشت هم باید بگویم بزرگداشت حق کسانی است که به دنبال ایده می‌روند ولی در سال آینده شیوه آن هم تغییر می‌کند. در پایان امسال هم عملکردها مورد مطالعه قرار می‌گیرند تا عیب ها رفع شود.

منصوری در ادامه گفت: ما در جشن ۱۵ شاخه داریم که برخی از شاخه‌ها خود جشن سالانه دارند و برگزیدگان خود را انتخاب می‌کنند و ما در تلاش هستیم تا این جشن‌ها نزدیک به جشن اصلی باشند. مساله بعدی این است که ما نمی‌توانیم به شاخه‌ها برای انتخاب‌هایشان دستورالعمل ارائه دهیم؛ البته جشن تخصصی تنها جشن خانه سینما است و دیگر جشن‌ها برای تقدیر است.

 

جشن سینما در حال سیستماتیک شدن است

منصوری درباره اکران نشدن فیلم‌ها در سینماها و فرستاده شدن فیلم‌ها به داوران به صورت یک بسته گفت: وقتی به سال انتخابات بر می‌خوریم مشکلاتی به وجود می‌آید، به طور مثال تولید کاهش پیدا می‌کنند. ما می‌خواهیم به سمتی برویم که فیلم‌ها به صورت آکادمیک داوری شوند و داوران در کنار مردم در سینماها به تماشای فیلم‌ها بپردازند ولی هنوز به این صورت سیستماتیک نشده‌ایم و بیشتر به توانایی‌های فردی افراد متکی هستیم.

وی همچنین هر گونه لابی گری در پروسه داوری جشن امسال و سال‌های گذشته را تکذیب کرد و عنوان کرد که داوری به صورتی خواهد بود که لابی‌گری نمی‌تواند در کار تاثیری داشته باشد.نظرات کاربران

ارسال