همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و ادب در برنامه روی خط فرهنگ /دوشنبه نهم مردادماه
تاریخ انتشار : 96/05/09 ساعت 19:08

 بسته خبری فرهنگ و ادب فارسی دوشنبه نهم مردادماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخت.

رضا یکرنگیان مدیر انتشارات خجسته در گفتگو با خبرنگار رویداد فرهنگی، با اشاره به نبود کتابفروشی و کتابخانه عمومی در تعداد زیادی از شهرستان‌های کشور بر ضرورت تقویت نیاز کتابخوانی در مردم از سوی دولت و ملت تاکید کرد.

 عماد افروغ، جامعه‌شناس در آیین نکوداشت و رونمایی از چهار عنوان کتاب تازه منتشر شده اش گفت: اصحاب فرهنگ رسالت خود را فراموش کرده‌اند و سیاسی شده‌اند؛ یعنی فرهنگ در جامعه به سیاست و اقتصاد تقلیل پیدا کرده است و درد امروز جامعه سیاست‌زدگی است.

 دبیرخانه دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد با دعوت از همه نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران برای ارسال آثار خود در گروه‌های چهارگانه فراخوان داد.

 به گزارش گاردین بعد از رفع مشکل ویزای احسان عبدالهی توسط سفارت انگلیس در تهران، این تصویرگر کتاب کودک در «فستیوال کتاب ادینبرگ» شرکت می‌کند.

یونس کرامتی، عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران در نشست بررسی کتاب «الحاوی فی الطب» زکریای رازی با اشاره به چند نمونه از کتابشناسی از آثار رازی گفت: ابوریحان بیرونی، نخستین رازی‌شناس ایرانی است اما جزئیات زندگی رازی برای ابوریحان بیرونی چندان مشخص نیست.

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، همزمان با ایام دهه کرامت، فردا سه‌شنبه ۱۰ مردادماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برگزار می‌شود.

سه‌شنبه دهم مردادماه در مراسمی با حضور سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دست‌اندرکاران سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران تقدیر می‌شود.

آذر عالی‌پور، مترجم آثار ویلیام ترور، فلانری اوکانر، ریموند کارور و آنیتا دسای معتقد است عدم شناخت لازم مترجمان جوان از زبان فارسی، باعث می‌شود متن ترجمه‌ها ضعیف باشد.

ارسلان فصیحی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که کتاب‌های کاغذی و صوتی هرکدام جای خود را دارند، اظهار داشت: کسانی که کتاب صوتی گوش می‌کنند، به احتمال زیاد اگر این کتاب‌ها تولید نشود اصلا کتاب نمی‌خوانند

جایزه‌ دیاگرام که به عجیب‌ترین عنوان کتاب سال در بریتانیا تعلق می‌گیرد برنده‌ی سال ۲۰۱۷ خود را معرفی کرد. کتاب «مسافر هر روزه با بلیط تخفیف‌دار نگه‌دارنده‌ خوک» نوشته‌ مایکلا گیلس توانسته جایزه‌ عجیب‌ترین عنوان کتاب سال ۲۰۱۷ را از آن خود کند.

کتابفروش‌هایی که تاکنون موفق به ثبت‌نام در طرح «تابستانه کتاب» نشده‌اند،  تا روز دهم مردادماه فرصت ثبت‌نام دارند.نظرات کاربران

ارسال