فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
«روی صحنه» گزیده‌ای از نمایش‌های جدید و اخبار تئاتر/ دوشنبه نهم مردادماه
تاریخ انتشار : 96/05/09 ساعت 14:16

  روی صحنه دوشنبه نهم مردادماه به اخبار مهم حوزه تئاتر و نمایش پرداخت.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی داوران جشنواره ملی تئاتر رضوی را معرفی کرد. حسین مسافرآستانه، پیام دهکردی و سعید اسدی به عنوان داوران این جشنواره انتخاب شدند.

نمایش «بهمن کوچیک» در نیمه دوم سال جاری در شهرهای استکهلم و لندن اجرا خواهد شد. این نمایش در تماشاخانه شهرزاد در حال اجراست. مهران نائل، کارگردان بهمن کوچیک، سال گذشته برای اولین بار این نمایش را روی صحنه برد.

محمد رحمانیان در مصاحبه با خبرگزاری مهر از کم کردن تعداد اجراهای «آینه‌های روبرو» توسط بنیاد رودکی خبر داد. این نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: به دلایل نامشخص و غیرمنطقی از ۵۰ اجرایی که قرار است این نمایش داشته باشد تا به حال هفت اجرا را لغو کرده اند و بهانه شان هم این است که مثلا در این روز ارکستر سمفونیک اجرا دارد یا سالروز کودتای ۲۸ مرداد است.

هیئت انتخاب بخش آیین‌ها و بازی‌های نمایشی هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، ۲۱ نمایش را برای حضور در این جشنواره انتخاب و معرفی کرد.

مهدی شفیعی، مدیر کل هنرهای نمایشی برای بازدید از امکانات تئاتر شهرستان‌های جنوب شرق استان تهران در یک سفر یک روزه به پیشوا، قرچک و ورامین سفر کرد.

«گفت‌و‌گوی برجای‌ماندگان» به نویسندگی محمد زارعی و کارگردانی میلاد شجره از 10 مردادماه در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه خواهد رفت. برخی از بازیگران این نمایش رضا بهبودی، محمدصادق ملک، باران کوثری و محمدحسن معجونی هستند.

یان مک کلن، بازیگر نقش «گندالف» در ارباب حلقه‌ها در نمایش «شاه لیر» نقش اصلی را بازی می‌کند. این نمایش به کارگردانی جاناتان مانبی در سپتامبر امسال در شهر چیچستر انگلیس اجرا می‌شود.

یکی از نمایش‌های اجرا نشده نویسنده «پیتر پن»، جی  ام باری منتشر می‌شود. این نمایشنامه که «بازسازی یک گناه» نام دارد در آرشیوهای باری در شهر آستین ایالت تگزاس پیدا شده است.

اصغر همت، مدیرعامل خانه تئاتر ایران و اکبر جلیلی، رییس سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس به منظور ایجاد، گسترش، همفکری و همکاری‌ بر طراحی صحنه‌ و لباس تئاتر و نیز تلاش برای رسیدن به یک نگـاه علمی و اندیشه‌ای در طراحی صحنه و لباس یک اثر نمایشی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش هالیوود ریپورتر، کمپانی «نشنال تئاتر» لندن قصد دارد که نمایش «فرشتگان در آمریکا» را به صورت پخش زنده  برای مخاطبانی که موفق به تماشای این اثر در سالن «نشنال تئاتر» نشده اند، به نمایش بگذارد. این نمایش نوشته تونی کوشنر که برنده جایزه پولیتزر شده است با کارگردانی ماریان الیوت در «نشنال تئاتر» لندن روی صحنه است.

 هفتاد و یکمین جشنواره «آوینیون» که روزهای پایانی خود را سپری می‌کند شاهد اجرای چند تئاتر ایرانی بود که به موضوع مهاجرت می‌پرداختند. این جشنواره امسال میزبان ۵۰ اثر در بخش اصلی و هزار و  ۴۸۰ اثر در بخش Off یا جنبی است.نظرات کاربران

ارسال