فرهنگ و هنر - موسیقی
اجرای داستان کهن ایرانی در قالب اپرای سیاوش توسط گروه یارآوا+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/02 ساعت 14:36

گروه موسیقی یارآوا با همکاری نشر هنوز در یکشنبه‌ موسیقی اخیر خود به بررسی و اجرای داستان کهن ایرانی در قالب اپرای سیاوش پرداخت.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی، گروه موسیقی یارآوا با همکاری نشر هنوز، بررسی و اجرای بخشی از اپرای سیاوش را بعنوان نشست نهم از برنامه‌های یکشنبه‌های موسیقی یکم مردادماه برگزار کرد.

در ابتدای برنامه شقایق باقری خواننده سوپرانو ضمن قدردانی و تشکر از مدیران برگزاری یکشنبه‌های موسیقی عنوان کرد: اپرای سیاوش به سفارش دانشگاه اونام (UNAM) مکزیک ساخته شده که قطعه‌ای از آن در ماه مارس در مکزیک هم به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: قطعه حاضر بخشی از اپرای سیاوش است و اپرای کامل بعد از دریافت مجوز قطعا امسال یا سال آتی اجرا می‌شود.

 

هفت بخش اپرای سیاوش، تولد تا گذر از آتش و پادشاهی اوست

باقری با بیان اینکه قطعه حاضر تنها شامل هفت موومان است و ادامه داستان با اتفاق‌های زیاد در اپرای اصلی و کامل اجرا می‌شود، درباره هرکدام از موومان‌ها توضیح داد: موومان اول این اپرا، تولد سیاوش تا زمانی است که با رستم به زابلستان می‌رود یعنی بخش اول به تولد و فراگیری فنون نظامی سیاوش مربوط است؛ موومان دوم، زمانی است که سیاوش به قصر کاووس (پدر سیاوش) برمی‌گردد و آنجا به قصد سودابه همسر کاووس وارد شبستان می‌شود و درواقع عشق نامادری (سودابه) به سیاوش شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: موومان سوم، به پیشنهاد بی‌شرمانه سودابه به سیاوش برمی‌گردد که سیاوش با رد آن درخواست سودابه را به پاکدامنی دعوت می‌کند چرا که سیاوش در شاهنامه به پاکدامنی، صلح‌طلب و آرامی معروف بوده است؛ در موومان چهارم، سودابه شکایت سیاوش را به نزد کاووس می‌برد و داستان را برعکس جلوه می‌دهد و قرار به عبور سیاوش از آتش می‌شود تا گذر از آن گناهگار بودن یا نبودش را مشخص کند (یعنی اگر به سلامت از آتش  بگذر گناهکار نیست)؛ در موومان پنجم دلداری سیاوش به پدر را شاهد هستیم که با تکیه و ایمان بر پاکدامنیش به پدر اطمینان می‌دهد که به سلامت از آتش می‌گذرد.

به گفته باقری، موومان ششم، زمانی است که آتش برانگیخته شده و سیاوش کفن‌پوشان با اسب از آتش عبور می‌کند و موومان هفتم یا آخر، به عبور سیاوش و اثبات بی‌گناهی و پاکدامنی او برمی‌گردد.

خواننده سوپرانوی اپرای سیاوش تاکید کرد: بین تمام موومان‌ها مکثی وجود دارد که شما به راحتی رفتن به موومان بعد را متوجه می‌شوید.

 

فواصل کوچک موسیقی از رخداد اتفاقی بد خبر می‌دهند

در ادامه هما سمیعی آهنگساز و پیانیست درباره بخش موسیقی اپرای سیاوش اظهار داشت: قسمت اول (زمان تولد) را با «کل کشیدن» شروع کردم چون با کل کشیدن نوید اتفاقی داده می‌شود، بیشتر فواصلی که برای این کار استفاده شده کوچک بود تا این موضوع را به شنونده برساند که قرار است در ادامه اتفاق بدی رخ دهد.

وی ادامه داد: قسمت دوم ( شبستان) پیانو یک چیز تکرار شونده را مدام می‌زند اما برای ملودی مورد استفاده، سعی کردم که کلمات را آرایش کنم ( مثلا وقتی کلمه «فرود» مطرح می‌شود ملودی هم فرود آید)؛ در اینجا از مود دشتی استفاده کردم. در قسمت سوم (تعجب سیاوش از حرف‌های سودابه) همه چیز را قدری پیچیده کردم چون می‌خواستم حالت پیچیده بودن سیاوش و فروماندن او ( با استفاده از نت‌های کشیده) را توضیح دهم.

سمیعی بیان کرد: زمان نگرانی کاووس از آواهای «هی» استفاده کردم تا درماندگی و ناراحتی او را برسانم و هنگامیکه  سیاوش به پدر دلگرمی و اطمینان می‌دهد با کمی ملودی سعی کردم آرامش وجود داشته باشد. از آنجا که عبور سیاوش از آتش برای مردم لحظه‌ای طولانی است من هم کاملا تمپو را انداخته‌ام و سعی کردم خواننده کلمات را کاملا با زمان مناسب ادا کند و حالت مغموم و دلشوره را داشته باشد.

در ادامه برنامه هما سمیعی، شقایق باقری و نگین گودرزی (خواننده متسوسوپرانو در نقش سودابه) به اجرای هفت موومان اپرای سیاوش پرداختند.نظرات کاربران

ارسال