همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
نقد در کشور همچنان درحاشیه است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/03/30 ساعت 11:16

در سومین نشست کتاب‌خوان اهالی قلم، رییس انجمن قلم ایران نقد را در ایران در حاشیه دانست و بیان کرد که متاسفانه نقد واقعی توسط اهالی فن وجود ندارد.

به گزارش رویداد فرهنگی، سومین نشست کتاب‌خوان اهالی قلم عصر دوشنبه بیست و نهم خردادماه در سالن اجتماعات انجمن قلم ایران برگزار شد.

در این نشست، محمدرضا سرشار رییس انجمن قلم ایران با اشاره به سه پیشنهاد خود برای کمک به رونق کتاب و کتابخوانی بیان کرد: تبلیغ روی نذر کتاب (به اقتضای زمان باید نوآوری‌هایی را در نذورات خود داشته باشیم) در ایام و مناسبت‌های مختلف، وقف کتاب (مساجد ما از وقف کتاب‌های قرآن و ادعیه اشباع هستند و برای نسل جوان به کتاب‌های به‌روز نیاز است) که دایره وقف کتاب را از قرآن و ادعیه فراتر می‌برد و به ادبیات می‌کشاند.

وی درباره پیشنهاد سوم خود ادامه داد: متاسفانه نقد در کشور ما همچنان درحاشیه قرار دارد و عملا نیست، وقتی نقد واقعی توسط اهالی فن وجود نداشته باشد عده‌ای جوان نوپای ترم اول ادبیات (که گاه مسئولیت صفحات ادبی روزنامه‌ها را دارند) صفحات را پر می‌کنند از تسویه حساب با افرادی که با آنها مشکل دارند.

سرشار با اشاره به ماهنامه اقلیم قند عنوان کرد: در دوره‌ای انجمن قلم ایران با کمک نهاد کتابخانه‌ها ماهنامه‌ای را با نام «اقلیم نقد» منتشر کرد (تا 21 شماره آماده شد اما تنها 19 شماره آن انتشار یافت) که بعد از مدتی تعطیل شد و مجله دیگری جایگزین آن نشد. وقتی نقد نباشد سره از ناسره شناخته نمی‌شود و آنوقت هرکس ارتباط قوی‌تری در رسانه‌ها دارد مطر‌ح‌تر خواهد شد و ضمن نشان داده نشدن ارزش واقعی آثار، مردم در انتخاب‌های خود دچار اشتباه می‌شوند.

 

رنج صحبت کردن با برخی ناشران دشوارتر از رنج نوشتن کتاب است

محمد عزیزی نسیم، نویسنده در معرفی کتاب «فرشته شکسته بال» خود (از نشر گلستان کوثر) اظهار داشت: من شفا گرفتن بال فطروس ملک که یک فرشته بود را به شعر نوشتم و قصد کتاب کردن آن را نداشتم اما در جشن انتشارات گلستان کوثر یادداشت این شعر را به آنها هدیه دادم که آنها هم برای چاپ اشعار بصورت کتاب استقبال کردند.

علی اکبر والایی نویسنده کتاب «تند بادی از سامرا» از نشر مدرسه با بیان اینکه رنج صحبت کردن با برخی ناشران دشوارتر از رنج نوشتن کتاب است، عنوان کرد: ما نویسندگان در مقابل ناشران قدیم در مدیر شدن و کار انجام دادن، ضعیف هستیم، رنج سروکله زدن با ناشرانی که به هچی چیز پایبند نیستند از نگارش داستان سخت‌تر است.

 

خلق تکنیک‌های نوین داستان‌نویسی در کتابی گمنام

محمد میرکیانی، نویسنده کتاب «عمو رستم» (از نشر قدیانی) در این نشست با اشاره به یک راه برای نوشتن آثار داستانی بیان کرد: در بین متون کهن فارسی کتابی را سال‌ها پیش بعنوان تفسیر سوره یوسف از انتشارات علمی و فرهنگی دیدم که خلق تکنیک‌های نوین داستان‌نویسی در آن، این کتاب گمنام را ارزشمند می‌کند.

وی ادامه داد: «عمو رستم» براساس شخصیت رستم در شاهنامه یا شخصیت پوریای ولی در قصه‌های تاریخی و پهلوانی ما نوشته شده است، این نوع نوشتن را نظیره‌سازی نام نهادم البته ممکن است دوستان دیگر برای نظیره‌سازی مفهوم دیگری را قائل باشند.

رضا رسولی، نویسنده کتاب «سلام بر سحر» (از نشر انجمن اولیا و مربیان) در معرفی کتاب خود گفت: من خلاف رسم معمول در دوران نوجوانی فیلمنامه‌ای را با عنوان «صبح سبز» نوشتم که در بخش فیلنامه‌نویسی دوازدهمین جشنواره فیلم وحدت، دیپلم افتخار گرفت و سپس با توجه به حوزه اصلی خود در ادبیات، داستان بلند «سلام بر سحر» (روایت دو نسل برای برپایی نماز) را از روی این فیلنامه نوشتم.

 

روایت زحمات جامعه کارگری فارغ از هرگونه نگاه رسمی

حمید هنرجو، نویسنده کتاب «دانه‌های خوشبخت» (از نشر مکث) سخنران بعدی این نشست بود، او گفت: این کتاب روایت پدر و پسری در جاده‌های جنوب کشور است که سفرهای کاملا کاری دارند و این کتاب سعی می‌کند زحمات جامعه کارگری کشور را فارغ از هرگونه نگاه و قرائت رسمی به تصویر کشد.

پدرام پاک آیین نویسنده کتاب «سفرنامه بوی گل» (از نشر کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان) نیز در انتهای این نشست شعری از کتاب خود را خواند و از برگزارکنندگان قدردانی کرد.

در پایان مراسم از نویسندگان شرکت کننده در سومین نشست کتاب‌خوان اهالی قلم، تقدیر شد.

عکاس: ونداد ذوقینظرات کاربران

ارسال