همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
حتما نباید برخورد با متخلف را به یک مقام قانونی یا قضایی ارجاع دهیم+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/07/04 ساعت 15:05

در برنامه «سکوت کتاب» رادیو فرهنگ، مدیر مرکز پخش کتاب فرهنگ درباره برخورد با افراد متخلف در امر قاچاق کتاب توضیح داد.

به گزارش رویداد فرهنگی، برنامه «سكوت كتاب» از رادیو فرهنگ دوشنبه سوم مهرماه به بررسی عوامل قاچاق كتاب و راه‌های برون‌رفت از این پدیده با حضور مجید بدرکوهی، مدیر مرکز پخش کتاب فرهنگ پرداخت.

مجید بدرکوهی در این برنامه با اشاره به معضل موجود بین نشر کشور و حوزه کتاب عنوان کرد: این مسئله فوق‌العاده جدی و گسترده است، توزیع کتاب خود معضل بزرگ است و مشکلات بزرگی را برای بخش توزیع به وجود می‌آورد. اگر میزان توزیع کتاب‌های قاچاق کم باشد به نسبت تاثیرگذاری کمی هم دارند ولی متاسفانه افراد یا توزیع کننده‌هایی هستند که این کتاب‌ها را به صورت گسترده توزیع می‌کنند و این مشکل را به مشکلی خیلی بزرگ تبدیل کرده‌اند.

وی ادامه داد: وقتی یک توزیع کننده تقریبا بزرگ کتاب‌های قاچاق را به شکل گسترده توزیع می‌کند و در اختیار کتابفروشی‌ها می‌گذارد، دو اتفاق رخ می‌دهد، اول آنکه تهیه کتاب قاچاق از مکانی معتبر به آن مشروعیت می‌دهد و مشکل دو این است که درنهایت خود مصرف کننده نهایی و حتی کتابفروشی می‌توانند به راحتی کتاب‌های قاچاق را تشخیص دهند البته در گذشته کیفیت این نوع کالاها پایین بود اما امروزه به دلیل امکانات در دسترس کیفیت آنها هم بالا رفته است.

به گفته وی، برخورد با متخلفان بسیار مهم است و در حال حاضر حتی برخوردهای صنفی هم با اینگونه افراد صورت نمی‌گیرد.

 

با آگاهانه وارد شدن فروشنده کالای فرهنگی به چرخه غیرقانونی چه باید کرد؟

مدیر مرکز پخش کتاب فرهنگ در پاسخ به این سوال که چگونه می‌شود یک مرکز پخش کتاب یا فروشنده کالای فرهنگی به خود اجازه دهد که آگاهانه در این چرخه غیرقانونی و غیراخلاقی دخیل شود، عنوان کرد: انصافا در بحث کار کتاب تعداد اینگونه افراد بسیار اندک است اما به هرحال نمی‌توان این مطلب را پنهان کرد که ما هم در کار خود افراد متخلفی داریم.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی با آموزگار رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و افراد فرهنگی و مجلاتی که با کار آنها در ارتباط بوده است، ادامه داد: تمام این افراد تاکید دارند که باید با این مسئله برخورد کنیم درحالیکه من نظر دیگری دارم آن هم اینکه حتما نباید برخورد را به یک مقام قانونی یا قضایی ارجاع دهیم و خیلی از برخوردها را می‌توانیم خود اعمال کنیم.

به گفته وی، وقتی در مواجهه با فرد متخلف گفته شود که «من محصولاتم را به فردی که در سیستم خلاف کار می‌کند نمی‌فروشم» آنگاه آن فرد پشیمان می‌شود و دیگر این روند ادامه پیدا نمی‌کند.

 

در قسمت پخش کتاب افراد ملزم به کسب مجوز قانونی نیستند

مجید بدرکوهی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که در قسمت پخش کتاب کار می‌کنند ملزم به کسب مجوز قانونی هستند یا خیر، بیان کرد: خیر این مشکل حل نشده و سال‌ها است که ما به دنبال این قضیه هستیم، هرچند در حال حاضر مجوزهایی وجود دارد اما هیچ جذابیتی برای توزیع کنندگان ندارد چون آنها را متمایز می‌کند.

وی ادامه داد: درحقیقت توزیع کنندگان مجوزی را می‌پذیرند و برای کار می‌پسندند که همان شرایطی که به ناشران و کتابفروشان داده شده را هم بتواند به آنها بدهد و اگر قرار باشد آن شرایط را به آنها هرگز به دنبال مجوز نیستند.

مدیر مرکز پخش کتاب فرهنگ با بیان اینکه توزیع کننده، ناشر و کتابفروش از هم جدا نیستند، اظهار داشت: اولین کار برای برخورد با متخلف آن است که تنبیه یا از سیستم حذف شود چون وجود یک فرد متخلف در بین صدها فرد خوب می‌تواند آنها را به بحث اتهام بکشاند.

وی گفت: بدون حمایت‌های جانبدارانه از همکارانم در صنف نشر، واقعا ندیدم که ناشران (حداقل آنهایی که با مجموعه ما کار کردند) تخلفی کرده باشند، ناشران بسیار به این موضوع اعتقاد دارند و نسبت به آن متعهد هستند. تعداد زیاد ناشران که حتی شمردن نام آنها برای وزارت ارشاد هم سخت است مشکلات بزرگی را به وجود می‌آورد.

 

سیاست‌گذاری باید در کنار آموزش و نگاه ریشه‌ای به مشکلات باشد

این کارشناس صنعت نشر کشور اظهار داشت: سیاست‌گذاری‌ها مفید هستند و در 4 سال گذشته وضعیت نسبت به قبل بهتر بوده است و به نظرم در 4 سال آینده هم بهتر خواهد شد. سیاست‌گذاری در کنار آموزش، انجام کارهای صنفی، نگاه ریشه‌ای به مشکلات مهمترین اتفاق است.

وی ادامه داد: وقتی نتوانیم یک کار صنفی انجام دهیم و مشکلات را در مجموعه‌های خود حل نکنیم بازتاب مناسبی نخواهد داشت درواقع هرچند ممکن است تلاش‌های زیادی برای این کار صورت گیرد اما خروجی مورد نظر را به دست نیاورد.

بدرکوهی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان به این آگاهی درحوزه مدیریت سیاست‌گذاری و اجرایی برسیم که روزی شاهد برگزاری نمایشگاهی باشیم که نتیجه لازم را داشته است، عنوان کرد: بهترین اتفاق برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب این است که افرادی حرفه‌ای و مسلط به بحث کتاب در طی ر فرآیندی ناشران واقعی را مشخص کنند چرا که خیلی از ناشران را در اصطلاح ناشران نمایشگاهی می‌گوییم چون در طی یکسال خبری از آنها نیست و فقط در نمایشگاه کتاب حضور پیدا می‌کنند.نظرات کاربران

ارسال