فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
بررسی رویدادهای مهم سینما و تئاتر/پنج‌شنبه بیست و سوم شهریورماه
تاریخ انتشار : 96/06/23 ساعت 16:06

بسته خبری فریم، پنجشنبه بیست و سوم شهریورماه به بررسی اخبار مهم حوزه سینما و تئاتر پرداخت.

امیر اثباتی و عزیز ساعتی، دو تن از اعضای شورای برپایی موزه سینمای ایران خبر دادند که طرح ملی بازسازی موزه سینما سرانجام آماده اجراست.

در ابتدای نشست مؤسسه «هزار افسان» که ایسنا آن را همزمان با روز سینما برای نخستین‌بار منتشر کرد، تاریخچه مختصری از شکل‌گیری ایده تأسیس موزه سینمای ایران- از ابتدای دهه هفتاد- شرح داده شد و با تأکید بر نقش مؤثر سیدمحمد بهشتی و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و با تلاش شورای برپایی موزه، متشکل از عزت‌الله انتظامی، جمال امید، بهزاد رحیمیان، عزیز ساعتی و امیر اثباتی در سال 1377، موزه سینما افتتاح شد و حسن حبیبی، معاون اول رئیس جمهور تحت عنوان «برداشت اول» کلاکت آن را زد!

 

فیلم «لیلا» مهرجویی بعد از سال‌ها دوباره در گروه هنر و تجربه با حضور لیلا حاتمی، علی مصفا و داریوش مهرجویی به اکران درآمد.

لیلا حاتمی نمایش دوباره فیلم «لیلا» را هیجان‌انگیز توصیف کرد. علی مصفا هم آن را بسیار مهم خواند و گفت: «لیلا» سرچشمه بسیاری از خوشی‌های من و تقریبا بسیاری ناخوشی‌های من در زندگی بوده است.

 

فیلم مستند «بزم رزم» به کارگردانی سید وحید حسینی به زودی در گروه هنر و تجربه به اکران درمی‌آید. این فیلم روایت موسیقی ایرانی در سالهای جنگ است.

یادداشت کارگردان درباره این فیلم:

«بزم رزم» سرگذشت پر فراز و نشیب موسیقی ما در سال‌های جنگ است. این فیلم روایت همزمان دو داستان است: داستان جوانانی که برای حفظ میهن از جان گذشتند و داستان اهل موسیقی که از یک سو به زبان و ابزار خود در راه وطن وارد میدان شدند و از سویی دیگر برای حفظ موسیقی ایرانی کوشیدند و پیروز این هر دو میدان ایران است و موسیقی ایران.

 

فیلم مستند «نفس‌های یک تالاب» ساخته وحید حسینی نامی به فستیوال فیلم مقابله با تغییرات اقلیمی چین راه یافت.

مستند «نفس‌های یک تالاب» پیش از این در جشنواره سینماحقیقت، جشنواره حیات وحش واسا فنلاند و جشنواره ترو دوک اکراین به نمایش در آمده بود. این مستند همچنین توسط برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) در ایران اکران های تخصصی و پژوهشی مختلفی داشته است.

 

 بیش از ۴۱۰۰ فیلم مستند از ۱۰۰ کشور جهان متقاضی شرکت در جشنواره «سینما حقیقت» شدند.

در این دوره مستندسازان کشورهای هند، آمریکا، آلمان، انگلستان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، کانادا و برزیل بیشترین آثار را به دبیرخانه جشنواره «سینما حقیقت» ارایه کردند.

 

فراخوان اولین جشنواره بین المللی فیلم «صلح» منتشر شد.

نخستین جشنواره بین المللی فیلم «صلح» با هدف نمایش آثار ملی و بین المللی با محوریت‌های صلح و مدارا، حس بشردوستانه، ایثار و فداکاری، آسیب‌های فقر و گرسنگی، عدالت و توسعه، حفاظت از طبیعت و تغییرات آب و هوایی، گفتگوی میان فرهنگی، آسیب‌های فقر و گرسنگی و نمایش جهانی عاری از خشونت در شیراز برگزار می شود.

 

جی جی آبرامز کارگردان فیلم جدید جنگ ستارگان شد. این کارگردان فیلم هفتم این مجموعه را نیز ساخته بود.

با جدایی کالین تره‌وارو از «جنگ ستارگان 9»، دیزنی و لوکاس فیلم به سراغ چهره‌ای آشنا رفتند تا کارگردانی این پروژه سینمایی را به او بسپارند. جی جی آبرامز که دو سال پیش با ساخت «نیرو بر می‌خیزد» هفتمین فیلم این مجموعه علمی-تخیلی جانی دوباره به میراث جرج لوکاس بخشید، جایگزین تره‌وارو خواهد شد. سایت رسمی «جنگ ستارگان» نوشته آبرامز علاوه بر کارگردانی، در نگارش فیلمنامه اپیزود نهم با کریس تریو همکاری خواهد کرد.

 

پتی جنکینز «زن شگفت‌انگیز 2» را هم می‌سازد.

پتی جنکینز برای کارگردانی فیلم ابرقهرمانی «زن شگفت‌انگیز 2» با استودیوی برادران وارنر به توافق رسیده و بازگشتش به این پروژه سینمایی قطعی شده است. گل گدوت ستاره زن این فیلم ابرقهرمانی هم یک‌بار دیگر در نقش قبلی خود مقابل دوربین خواهد رفت. این فیلم اواسط دسامبر 2019 آماده اکران در سینماهای دنیا می‌شود.نظرات کاربران

ارسال