فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
اهالی فرهنگ هیچ امیدی به دولت نداشته باشند+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/20 ساعت 16:04

مراسم بزگرداشت جشن سینمای ایران از چهار هنرمند حوزه سینما با  انتقاد از مسئولین همراه بود.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی بزرگداشت سیروس ابراهیم‌زاده، محمد حسن خوشنویس، کیانوش عیاری و حسین علیزاده توسط خانه سینما در تالار ایوان شمس روز دوشنبه، نوزدهم شهریورماه برگزار شد. در این بزرگداشت به این چهار هنرمند تندیس افتخار برای فعالیت‌های سینمایی‌شان اهدا شد.  

هارون یشایایی، دبیر نوزهمین جشن سینمای ایران در ابتدای این جلسه گفت: هنرمندان تاریخ را می‌سازند و به ما امکان می‌دهند تا ما از ارزش‌های هنری آگاه باشیم. کسانی مانند کیارستمی هستند که زحمت سینما را بر دوش می‌کشند و خانه سینما از هنرمندان سینما قدردانی می‌کند.

وی سپس به فعالیت‌های این چهار هنرمند اشاره کرد: سینماگران ما بخشی از افرادی هستند که از اعتبار جهانی ما دفاع می‌کنند. علیزاده در موسیقی سینمای ایران خدمتی کرد که شاید هیچ موسیقی‌دانی در سینمای ایران نکرده است. عیاری نیز روزهای سخت سینمای ایران را سپری کرده است. ابراهیم‌زاده که از تئاتر به سینما آمده از بزرگان سینمای ایران است و خوشنویس سیستم سینمای ایران را زنده نگه داشته است.

 

تاریخ معاصر ایران وامدار سینما است

در ادامه تندیس افتخار به سیروس ابراهیم‌زاده اهدا شد. ایرج پارسی‌نژاد، پژوهشگر و نویسنده قبل از اهدای این تندیس گفت: ابراهیم‌زاده از نسلی از بازیگران بود که کتاب می‌خواند و باسواد بود و من خوشحالم که امشب با تاخیر از این دوست با دانش و با فرهنگ قدردانی می‌شود.

ابراهیم زاده بعد از دریافت تندیس ضمن ارزشمند خواندن مجلس عنوان کرد: این مجالس به فرد تجلیل شده اجازه می‌دهد تا زندگی خودش را بازنگری کند.

وی تاریخ معاصر ایران را وامدار سینما دانست و گفت: من افتخار می‌کنم در عصری زندگی کرده‌ام که سینما پرچم‌دار بازشناسی کردن فرهنگ و تاریخ اجتماعی ماست. اکنون کمتر جشنواره‌ای در دنیا وجود دارد که ایرانی‌ها در آن شرکت نداشته باشند و این ارزشمند است.

 

خوشنویس یکی از لنگرهای سینمای ایران است

بخش دوم این برنامه به بزرگداشت یکی از مدیران پیشین فیلمخانه ملی، محمد حسن خوشنویس اختصاص داشت. فاطمه معتمد آریا، سید محمد بهشتی، بهرام دهقانی و فخرالدین انوار قبل از اهدای تندیس صحبت‌های درباره خوشنویس بیان کردند.

بهشتی خوشنویس را لنگر سینمای ایران دانست که طی سال‌ها کشتی سینمای ایران را در تلاطم‌ها سرپا نگه داشته است. معتمد آریا در ادامه صحبت‌های بهشتی گفت: باید بگویم این لنگر سابقه طولانی دارد. خوشنویس کسی بود که در شرایط سخت به ما مشاوره می‌داد و این لنگر به ما اعتماد به نفس می‌داد.

خوشنویس بعد از دریافت تندیس گفت: اکنون فرهنگ در جهان تصویر بنیاد است و از طریق تصویر فرهنگ همه‌گیر می‌شود. اکنون دیگر نمی‌توانیم از فرهنگ صحبت کنیم و از تصویر صحبت نکنیم.

وی افزود: کار فرهنگی کار مستمر است و اهالی فرهنگی هیچ امیدی به دولت و دولتمردان نداشته باشند.

 

سینمای ما با یک تناقض روبروست

در بخش دیگر این برنامه از کیانوش عیاری، کارگردان سینما تقدیر به عمل آمد. داودنژاد درباره عیاری گفت: کیانوش عیاری سوی چشم سینمای ایران است. او همواره در کارهایش واقعیت را انعکاس داده است.

حسن فتحی نیز برای تقدیر از کیانوش عیاری به روی سن آمد و عنوان کرد: من به نمایندگی از نسل خودم از شما تشکر و خدا را شکر می‌کنم که تکریم شما در حضور شما انجام می‌شود.

عیاری بعد از دریافت تندیس گفت: به نظر من یک تناقض عجیب بین توقیف فیلم‌ها و نقشی که سینما در توسعه فرهنگی ایجاد می‌کند وجود دارد.

 

من هیچوقت سختی نکشیده‌ام

در بخش پایانی این مراسم از حسین علیزاده، موسیقی‌دان تجلیل شد. امین تاریخ در این بخش صحبت کرد. وی از علی حاتمی کارگردان فقید ایرانی یاد کرد و گفت: من به نمایندگی از همه‌ عوامل فیلم «دلشدگان» از حسین علیزاده تشکر می‌کنم.

علیزاده در بخش پایانی مراسم گفت: من در این سال‌ها هیچوقت سختی نکشده‌ام زیرا همیشه به دنبال گمشده‌ای بودم و هیچوقت امیدم را از دست نداده‌ام.

وی با اشاره به صحبت‌های خوشنویس گفت: هیچگاه نباید از مسئولین انتظاری داشته باشیم چون کسانی که مسئول هنرهایی مثل موسیقی شده‌اند، کسانی بودند که از کودکی از آن منع می‌شدند، چطور ممکن است این افراد که به عنوان فعل حرام موسیقی را می‌دیدند برای آن کاری کنند. به همین دلیل به نظرم این وزارت ارشاد نیست که باید ارشاد کند بلکه هنرمند است. سینمای ایران در جهان در شرایطی درخشید که‌ فقط با سینمای تجاری پشتیبانی ‌می‌شد و افتخار می‌کنم که با این سینما همکاری کرده‌ام.نظرات کاربران

ارسال