فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
بررسی رویدادهای مهم سینما و تئاتر/ یکشنبه نوزدهم شهریورماه
تاریخ انتشار : 96/06/19 ساعت 17:03

بسته خبری فریم، یکشنبه نوزدهم شهریورماه به بررسی اخبار مهم حوزه سینما و تئاتر پرداخت.

1.      فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» توانست دو جایزه در بخش افق‌های جشنواره ونیز دریافت کند. نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگر مرد و وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی این بخش از جشنواره ونیز را دریافت کردند.

نوید محمدزاده بعد از دریافت جایزه گفت: من افتخار می‌کنم که مهم‌ترین کارگردان سینمای ایران در هیات داوران این جشنواره حضور دارد.

وحید جلیلوند نیز بعد از دریافت جایزه بهترین کارگردانی این بخش گفت: برای من دعا کنید تا بعد از دریافت این جایزه دچار غرور نشوم و همیشه به یاد داشته باشم که سینما قرار است از من انسان بهتری بسازد.

 

2.      گیرمو دل تورو کارگردان مشهور مکزیکی با فیلم جدیدش «شکل آب» توانست جایزه شیر طلایی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرد.

 

3.      تخفیف 50 درصدی سینماهای ایران فعلا برای یک هفته از امروز 19 شهریور ماه آغاز شد. در پی اعتراض سینماگران به 20 روزه بودن این طرح شورای صنفی نمایش بعد از یک هفته درباره تمدید آن تصمیم می‌گیرد.

 

4.      جشنواره فیلم سبز روز شنبه، 18 شهریورماه با حضور عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در سینما فلسیطین افتتاح شد.

فرهاد توحیدی دبیر این رویداد فرهنگی - محیط زیستی گفت: ۲۱ شهریورماه روز سینما است و‌ این روز را به سینماگران و سینمادوستان تبریک می‌گویم.

وی با تشکر‌ از مدیران کل محیط زیست افزود: شاید بهتر باشد اسم این جشنواره را دست های خالی بگذاریم.

توحیدی با اشاره به فیلم «پیش از سیل» توضیح‌ داد: دی‌کاپریو سفیر محیط زیست در سازمان ملل است و قرار بود از این  فیلم برای کمک به مبارزه تبلبغاتی هیلاری کلینتون استفاده شود. این فیلم روی سخنش به اعضای کنگره آمریکا است. گروهی که به دلیل درگیری منافع شان چندان طرفدار محیط زیست نیستند.

 

5.      جشن مستقل سینمای مستند با اهدای جوایز به برگزیداگان روز شنبه، 18 شهریورماه برگزار شد. تندیس بهترین فیلم مستند بلند به حسام اسلامی برای فیلم «متهمین دایره بیستم» تقدیم شد.

هارون یشایایی رییس نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران به عنوان یکی از سخنرانان مراسم گفت: امسال با علاقه و اطمینان بیشتری کار را شروع کردیم و همه عوامل خانه سینما صادقانه تمام تلاش خود را برای برپایی بهتر این جشن‌ها کردند.

 

6.      دو بازیگر زن سینمای ایران برای حضور در جشنواره فیلم تورنتو ویزا دریافت نکردند.

ماهور جباری و شایسته سجادی که در فیلم «آوا» ساخته صدف فروغی ایفای نقش کرده‌اند، به دلیل عدم صدور ویزا از شرکت در جشنواره فیلم تورنتو محروم ماندند. قرار است جدیدترین ساخته فروغی در جشنواره تورنتو امسال اکران جهانی شود و این در حالی است که کانادا حاضر به صدور ویزا نشده و عملا با حضور دو بازیگر زن ایرانی «آوا» برای شرکت در مراسم فرش قرمز این فیلم موافقت نکرده است.

 

7.       گروه هنر و تجربه اعلام کرد که «لیلا» فیلم تحسین‌شده داریوش مهرجویی را در بیستمین سالگرد اکران آن دوباره در سینماها به نمایش درمی‌آورد. آغاز نمایش دوباره این فیلم از 21 شهریور خواهد بود.

 

8.      رحمت امینی مدیرگروه هنرهای نمایشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران طی نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش، خواستار توجه این وزارتخانه به تئاتر تعلیمی تربیتی شد.

 

 

      نظرات کاربران

ارسال