فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
با ارتقای کیفی فیلم‌های تولیدی می‌توانیم به بازار جهانی دست پیدا کنیم+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/11 ساعت 20:27

دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران ارتقای سطح کیفی عموم فیلم‌های سینمایی را از اهداف جشن سینمای ایران برشمرد.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی تورج منصوری، دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران ارتقای سطح کیفی عموم فیلم‌های داخلی را یکی از برنامه‌ها برای به دست آوردن جایگاهی بهتر در بازار جهانی عنوان کرد.

نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران امسال با همکاری انجمن تازه تاسیس هنرها و فنون سینمایی ایران برگزار و داوری آن به صورت آکادمیک انجام می‌شود. این انجمن قصد دارد تا سطح کیفی سینمای ایران را بهبود ببخشد و به مرکز اصلی فعالیت‌های آکادمیک سینمایی در ایران تبدیل شود.

 

کیفیت عموم فیلم‌ها مد نظر خانه سینما است 

منصوری با بیان اینکه اساسنامه جدید جشن بزرگ سینمای ایران هنوز یک پیشنویس است گفت: نگاه ما این است که اگر بتوانیم کیفیت عموم فیلم‌های تولیدی را و نه فقط فیلم‌های خاص را ارتقا دهیم می‌توانیم در بازار جهانی جایی داشته باشیم. بعضی از جشنواره‌ها امکان دارد بخشی از فیلم‌های ایرانی را دوست داشته باشند و بپذیرند یا حتی جایزه بگیرند در حالی که این فیلم‌ها با ضعف‌های بسیار اساسی ساخته شده‌اند. این فیلم‌ها به خاطر مضمون و مفهومشان جایزه می‌گیرند.

وی ادامه داد: این فیلم‌ها وقتی می‌خواهند وارد بازار سینما شوند با مشکل روبه‌رو می‌شوند و تنها می‌توانند به خورده مشتری‌ها فیلم‌ را بفروشند و اصلا قابلیت اکران عموم را ندارند.

منصوری آنچه در اساسنامه آمده است را رساندن کیفیت فیلم‌ها به حدی که قابلیت اکران در همه جای دنیا را داشته باشند.

 

صرفا برای فتح جشنواره‌ها فیلم نسازیم

منصوری افزود: زمانی که کیفیت اساس کار شود، یکی از موانع بازار برداشته می‌شود. همچنین وقتی رقابت با توجه به قوانین کیفی سینما شکل بگیرد و این ذهنیت برای فیلمسازان ایجاد شود ما دیگر فقط برای فتح جشنواره‌ها مانند یک قله فیلم نخواهیم ساخت. جشنواره باید راه ما را برای بازاری که در پیش دارد باز بکند که از آن بازار هزینه‌های فیلم‌های بعدی به چرخه تولید داخلی تزریق شود.

دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران آموزش را از مسائل مهم سینما دانست و گفت: کارگاه‌های بسیاری در ایران برگزار می‌شوند که با استقبال خوبی هم روبرو می‌شوند. به طور مثال در جشنواره فیلم شهر آقای پیتر جیمز کارگاه فیلمبرداری برگزار کرد که حدود 300 شرکت‌کننده داشت و خود من هم در آن حضور داشتم.

وی با اشاره به کارگاه 15 روزه اخیر خودش در ژاپن عنوان کرد: اکنون ارتباطات زیادی با کشورهای مختلف در حال برقراری است که به صورت فردی هستند و زمانی که انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی ایران تاسیس شود این فعالیت‌ها به این انجمن متمرکز می‌شوند.

منصوری رقابت را عامل مفیدی در بازار فیلم خواند و خاطر نشان کرد: هر کارگردانی که فیلم می‌سازد با کارگردانان دیگر در حال خوب است ولی در عین حال همه کارگردانان در ایران متعلق به یک بازار هستند. نظرات کاربران

ارسال