همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار تازه‌های نشر در برنامه روی خط فرهنگ/ یک‌شنبه بیست و نهم مردادماه+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/29 ساعت 17:41

 بسته خبری یک‌شنبه بیست و نهم مردادماه به بررسی تازه‌های نشر پرداخت.

کتاب «حیف! حوصله‌ام پیر شده» نوشته محمد صالح‌علا روانه کتابفروشی‌ها شد. این کتاب شامل نوشته‌های پراکنده محمد صالح‌علا است که به تازگی از سوی نشر پوینده راهی بازار کتاب شده است. در این نوشته‌ها که البته هیچ یک عنوانی هم ندارند، صالح علا با مخاطب خود تقریباً از هر دری سخن گفته است.

کتاب «کلیات حقوق نشر» در چهار بخش «قوانین و ضوابط نشر»، «حقوق پدیدآورنده»، «واگذاری حقوق مادی پدیدآورنده (قرارداد نشر) و «مراحل اداری انتشار کتاب» تشکیل شده است. نخستین چاپ این کتاب اثر سیدعباس حسینی‌نیک، با شمارگان 500 نسخه، در 153 صفحه، به بهای 110 هزار ریال از سوی انتشارات مجد راهی بازار نشر شده است.

ترجمه «سفرنامه کلودیوس جیمز ریچ» (بخش مربوط به کردستان) منتشر شد. «سفرنامه کلودیوس جیمز ریچ» با ترجمه دکتر حسن جاف و تصحیح فرامرز آقابیگی از سوی انتشارات ایرانشناسی منتشر شده است. این سفرنامه به شرح و چگونگی سفر ریچ به کردستان عراق و ایران می‌پردازد و اطلاعات زیادی درباره وضعیت این مناطق در دهه دوم قرن نوزدهم میلادی ارائه می‌دهد.

کتاب «کارگردانی به سبک اسپیلبرگ» نوشته کریستوفر کنورتی با ترجمه محمد ارژنگ توسط نشر چتر فیروزه روانه بازار کتاب شده است. از این سری کتاب‌های «کارگردانی به سبک تارانتینو» و «کارگردانی به سبک اسکورسیزی» نیز در آینده نزدیک روانه بازار کتاب‌ خواهد شد.

مؤسسه خانه کتاب از ابتدای سال 1393 در راستای وظایف اصلی خود انتشار کتابشناسی‌های موضوعی را در دستور کار خود قرار داد. این مجموعه در بردارنده اطلاعات تمام کتاب‌هایی است که با موضوع طلاق در بانک اطلاعاتی مؤسسه خانه کتاب موجود است.

کتاب «قصه‌های برادران گریم» اثر یاکوب گریم و ویلهلم گریم به تازگی با ترجمه هرمز ریاحی، نسرین طباطبایی و بهزاد برکت توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه ادبیات داستانی کلاسیک» است که توسط این ناشر چاپ می شود.

کتاب «گفتارهایی از فیزیک» نوشته کارلو روولی با ترجمه شیرین رهنما توسط انتشارات چترنگ منتشر شده است. این کتاب مهم‌ترین و پیچیده ترین مباحث فیزیک معاصر را با زبانی ساده برای برای مخاطبانی که دانش زیادی درباره فیزیک نوین ندارند؛ توضیح داده است.

کتاب «قم، شهر کتابخانه‌ها: راهنمای جامع کتابخانه‌های قم» اثر مشترک عیسی زارعی، شهلا کریمی و مریم سلیمانی، با شمارگان 500 نسخه، در 113 صفحه مصور، به بهای 9 هزار تومان از سوی نشر کتابدار راهی بازار نشر شده است.

کتاب هزارواژه پزشکی (روسی ـ تاجیکی ـ انگلیسی ـ فارسی) به کوشش گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و به پیشنهاد و با پیگیری پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی و با پشتیبانی بیمارستان بین‌المللی ابن‌سینا در تاجیکستان، در ۵۴۴ صفحه تهیه و منتشر شده است.نظرات کاربران

ارسال