فرهنگ و هنر - موسیقی
بررسی رویدادهای مهم موسیقی ایران و جهان/یک‌شنبه پانزدهم مردادماه
تاریخ انتشار : 96/05/15 ساعت 09:46

 بسته خبری ریتم یک‌شنبه پانزدهم مردادماه به بررسی اخبار موسیقی ایران و جهان پرداخت.

«ناصر فرهودی» صدابردار پیشکسوت و مدیر استودیو پاپ که با چندین نسل از هنرمندان و گروه‌های مختلف موسیقی ایران همکاری داشته است، عصر سیزدهم مرداد ماه و به دلیل ایست قلبی چشم از این جهان فروبست.

لیندا کیانی، بازیگرمطرح و بنام تئا‌تر، سینما و تلویزیون، اجرای ویژه ارکستر سمفونیک تهران را روایت می‌کند. این ارکستر به رهبری شهرداد روحانی با چهار اجرای ویژه‌ برای کودکان و نوجوانان از یکشنبه ۱۵ مردادماه طی چهار روز متوالی در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

کنسرت هم آوایی گروه «دست افشان» با همراهی تعدادی از هنرمندان نابینا و کم‌بینا شهرستان کاشان به همراهی محمد معتمدی بیستم مردادماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.این گروه به سرپرستی زهره عشقی، همراهی محمد معتمدی و نابینایان و کم بینایان شهر کاشان، این کنسرت خیریه‌ای را برگزار می‌کند.

 تازه‌ترین کنسرت کیهان کلهر با همراهی گروه «رامبراند تریو» روزهای چهاردهم و پانزدهم شهریور ماه در تالاربزرگ وزارت کشور برگزار می شود. کیهان کلهر که به تازگی تور بزرگ «پَردِگیان باغ سکوت» را با بیش از ۶۰ کنسرت در شهرهای مختلف ایران برگزار کرده بود،اواسط شهریورماه امسال در تالار وزارت کشور به همراه این گروه هلندی قطعاتی را در تلفیق موسیقی شرق و غرب اجرا می‌کند. رامبراند تریو یکی از معروفترین و معتبرترین گروه های موسیقی جز در اروپاست که توانسته اند تورهای کنسرتی موفقی را در کشورهای مختلف برگزار کنند. این در حالی است که کلهر و این گروه هلندی بارها در فستیوال های معتبر اروپا به اجرای قطعات موسیقی پرداخته اند.

در بخش معرفی موسیقی ریتم، امروز  به معرفی قطعه جدیدی از فریدون آسرایی با عنوان «وقتشه» با شعری از «حدیث دهقان» و تنظیم «پیام شفاهی» می‌پردازیم.

بهترین‌های «محمود جهان»، خواننده نام آشنا و سر‌شناس موسیقی بندر و جنوب که چندی پیش به‌علت عارضه قلبی درگذشت، در قالب یک آلبوم با ۱۴ قطعه، تحت عنوان «ناخدای بندر»، از طریق «ریتمو» منتشر و در دسترس مخاطبین و دوستداران این خواننده قرار گرفت.  «محمود جهان»، ۱۷ مرداد ماه سال جاری، مهمان هنردوستان ماهشهر می‌شد تا شبی موسیقایی و پر طرب را با آن‌ها به اشتراک بگذارد، اما پیش از رسیدن به این کنسرت، دچار عارضه قلبی شده و آخرین قصه اجرای زنده خود را، روایت نشده و ناتمام گذاشت.

یک روز پس از گردهمایی و بیانیه اهالی موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها و نوشتن نامه‌ای به رئیس جمهور، عصر دیروز از اجرای حامد زمانی در جشن امام رضا (ع) در مشهد ممانعت به عمل آمد. حامد زمانی در این باره گفت: « پس از این تصمیم و ابلاغ آن به ما، بدون عذرخواهی و هیچ توضیحی راهی تهران شدیم و متاسفانه این رویه در چنین روزی بسیار ناراحت کننده بود.» حامد زمانی درباره دلایل لغو این برنامه نیز گفت: «من هیچ لغو کنسرتی را تایید نمی‌کنم؛ مخصوصا موسیقی‌هایی با فرم و محتوای فاخر. ما برای حفظ شأن و حرمت مکانی و زمانی برنامه؛ یک هفته تمرین کردیم تا بتونیم با تجهیزات دیجیتال و چند کیبورد بدون سازهای دیگر گرومان اجرا داشته باشیم ولی این رفتارها تنها نام مشهد را در کشور خراب می‌کند و بهانه دست معاندین ضد انقلاب خارج از کشور می‌دهد.» هنوز هیچ توضیح رسمی ای از سوی برگزار کنندگان این برنامه درباره لغو اجرای حامد زمانی ارائه نشده است.نظرات کاربران

ارسال