فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
فیلم «ژانی گه‌ل» بعد از 11 سال همچنان بلاتکلیف است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/14 ساعت 20:29

کارگردان فیلم «ژانی گه‌ل» فضاسازی‌های سیاسی-اجتماعی بعضی کارگردانان را موثر در گرفتن پروانه نمایش دانست.

جمیل رستمی، کارگردان فیلم ژانی گه‌ل در گفتگو با خبرنگار رویداد فرهنگی از روند گرفتن پروانه نمایش فیلمش اعلام بی‌اطلاعی کرد. این فیلم در سال 1385 ساخته شده است و با گذشت نزدیک به 11 سال هنوز به اکران عمومی درنیامده است.  ژانی گه‌ل در کردستان عراق با استقبالی بی‌نظیر مواجه شد و به عنوان نماینده عراق در سال 2008 به آکادمی اسکار معرفی شد. 

 

هیچ وقت شفاف نمی‌گویند چرا فیلم مجوز نمی‌گیرد

رستمی با بیان این که مسئولین ارشاد هیچ‌گاه توضیح مشخصی درباره چرایی مجوز نگرفتن این فیلم نداده‌اند، گفت: زمانی وزیر ارشاد نامه‌ای به سازمان سینمایی نوشت و در آن خواستار تعیین تکلیف برای فیلم‌های توقیفی شد، من نامه‌ای به وزارت ارشاد نوشتم تا از این شانس استفاده کنم. تا امروز هنوز منتظر جواب این نامه هستم تا ببینیم چه اتفاقی برای سرنوشت این فیلم می‌افتد.

داستان فیلم «ژانی گه‌ل» بر اساس یکی از رمان‌های مشهور ادبیات کردی و نوشته ابراهیم احمد است. بعضی از پژوهشگران معتقدند که این رمان اولین رمان ادبیات کردی سورانی است. کارگردان این فیلم درباره داستان فیلم بیان کرد: داستان ژانی گه‌ل درباره مردی است که به دنبال قابله برای همسر باردارش می‌گردد. در این حین در یک جلسه سیاسی گیر می‌کند. مامورین حکومتی به جلسه می‌آیند و شروع می‌کنند به محاصره و تیراندازی و در این تظاهرات این مرد را به عنوان رهبر این شورش، به زندان می‌برند. بعد از ده سال زندان این مرد آزاد می‌شود و بقیه ماجرا شکل می‌گیرد.

 

بعضی فیلم‌سازان جوسازی می‌کنند

رستمی که پیش از «ژانی گه‌ل» فیلم «مرثیه برف» را ساخته بود جریانات سیاسی-اجتماعی بعضی کارگردانان را در گرفتن مجوز و بحث درباره فیلم‌های توقیفی موثر دانست. وی در این باره گفت: جریانی که اطراف یک کارگردان وجود دارد و حواشی که به وجود می‌آید، مخصوصا در فضای مجازی، باعث می‌شود که خبرنگاران و مردم اطلاعاتی درباره فیلم بدست آورند. رویه‌ای که ارشاد درباره فیلم من اختیار کرده همیشه سکوت بوده است.

 

«ژانی گه‌ل» تا چهار صبح در کردستان اکران می‌شد

کارگردان «ژانی گه‌ل» درباره اکران این فیلم در کردستان عراق از استقبال بی‌‎نظیر مردم در سینماها صحبت کرد. در کردستان عراق سینما مکانی برای خانواده‌ها به حساب نمی‌آید و تعداد فیلم‌های اکرانی در سینماهای بسیار کم است. مسائل سیاسی هم همیشه باعث شده است تا سینما نتواند رونق بگیرد. رستمی در باره اکران فیلمش به خبرنگار رویداد فرهنگی گفت: ژانی گه‌ل اولین فیلمی بود در تاریخ عراق که در ساعت چهار صبح سانس داشت. خودم چند بار روی ماشین پلیس و آتش‌نشانی از مردم خواستم تا هجوم نیاورند چون کسی نیست که فیلم را با اپارات به اکران درآورد.

 

سه گانه «چشم، گوش، زبان» با «چشم» خاتمه یافت

 آخرین فیلم جمیل رستمی که سال 1389 ساخته شد و به اکران درآمد «چشم» نام دارد. به گفته این کارگردان این فیلم اولین قسمت از یک سه گانه به نام‌های چشم، گوش و زبان بود ولی بعد از اکران اولین فیلم، رستمی از ساخت قسمت‌های دیگر این سه گانه منصرف شده است.

رستمی، فیلم چشم را یک فیلم «شهری» نامید که با دو فیلم قبلی‌اش که محیطی کردی و موضوعی محلی و اجتماعی داشتند متفاوت است. وی دلیل این تغییر را تجربه‌گرایی در زمینه فیلم تجاری و متفاوت خواند.

وی درباره مجوز گرفتن فیلم چشم گفت: برای نخستین بار به صورت رسمی اعلام می‌کنم، بر روی پروانه ساخت فیلم «چشم» نوشته شده «غیر اکرانی». این اتفاق مانند این است که بگویند اجازه ساخت هتل دارید ولی نمی‌توانید در آن مهمان بپذیرید.

 این فیلم در سال 1390 درجشنواره فیلم فجر در بخش نوعی نگاه به اکران درآمد.

 

رستمی، در صدد ساخت فیلمی داستانی با محوریت داعش است

کارگردان فیلم «چشم» در مورد برنامه‌های آتی‌اش به خبرنگار رویداد فرهنگی گفت: من یک فیلم‌نامه آماده دارم که موضوع آن به افراطی‌گری در منطقه می‌پردازد و از تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. در این فیلم نه یک گلوله وجود دارد و نه خشونت ولی به موضوع داعش می‌پردازد.

 

هنر و تجربه، خوب است ولی نقدهایی بر آن وارد است


رستمی درباره گروه هنرو تجربه سینما گفت: من نقدهایی به سیستم اداره کردن هنر و تجربه دارم که به چگونگی اکران فیلم‌ها برمی‌گردد. بخشی از این مشکلات امکان دارد به دلیل کم بود ‌بودجه این گروه سینمایی باشد. ولی تاثیر این گروه به صورتی است که فیلم‌سازان می‌توانند فیلم‌های خود را اکران کنند؛ مخصوصا فیلم‌سازهای جوان و تجربه‌گرا.  

وی افزود: من به پیشنهاد یکی از دوستان فیلم «ژانی گه‌ل» را به گروه هنر و تجربه فرستادم که دوستان بعد از تماشای آن گفتند این فیلم خیلی «خوش ساخت» است و ما امکان اکران آن را نداریم.نظرات کاربران

ارسال