فرهنگ و هنر - موسیقی
بررسی رویدادهای مهم موسیقی ایران و جهان/یک‌شنبه هشتم مردادماه
تاریخ انتشار : 96/05/08 ساعت 14:47

 بسته خبری ریتم، یک‌شنبه هشتم مردادماه به بررسی اخبار مهم حوزه موسیقی پرداخت.

پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در واکنش به ادامه روند لغو کنسرت‌ها  در کشور از ورود این کمیسیون به موضوع لغو کنسرت‌ها خبر داد و گفت: لغو مجوز کنسرت شهرام و حافظ ناظری در قوچان مصداق دخالت قوا در حوزه‌های یکدیگر است.
گفتنی‌ست در پی لغو کنسرت‌های اخیر هیئت مدیره خانه موسیقی نیز  به منظور بررسی وقایع و در واکنش به این مسائل جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد.

«حسین شهبازیان» نوازنده، مدرس موسیقی و رهبر ارکستر و پدر «فریدون شهبازیان» آهنگساز برجسته و رهبر ارکستر ملی ایران، درگذشت. در پی درگذشت این هنرمند، چهره‌هایی چون محمدرضا عارف (رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی)، علی مرادخانی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، شهرداد روحانی (رهبر ارکستر سمفونیک تهران)، در پیام‌هایی این ضایعه را به فریدون شهبازیان تسلیت گفتند.

 کنسرت «تار و پود» روایتی تازه از داستان «خسرو و شیرین» نظامی گنجوی، با آهنگسازی «حمید متبسم» و خوانندگی «وحید تاج» در حیاط هنر کاخ نیاوران برگزار شد. «تار و پود» پرداختی به عشق دو شاهزاده ایرانی دارد که پس از چندین اجرای موفق در اروپا، برای نخستین بار در ایران به اجرا درآمده است. این برنامه به‌صورت هفتاد دقیقه منسجم روی صحنه رفت و شامل هشتاد بیت از داستان «خسرو و شیرین» بود که با گزینش خاصی از این منظومه به‌دست‌آمده است.
بهنام صفوی بعد از انجام عمل جراحی موفقیت‌آمیز در آلمان  و بازگشت به کشور،  قطعه «حواست نیست» را منتشر کرد. ترانه این قطعه را حسین قیاسی سروده،آهنگسازی و تنظیم نیز بر عهده بهنام صفوی بوده است.

نخستین کنسرت مشترک «احسان خواجه امیری»  به همراه پدرش « حسین خواجه‌امیری (ایرج)»،  به رهبری آرمین قیطاسی در تاریخ ۲۳ و ۲۴ مردادماه در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد، این کنسرت، نخستین کنسرت ایرج در تهران پس از سال‌ها است.

 دور دوم مجموعه کنسرت‌های «چند شب» با عنوان «چند شب کمانچه» از روز ۲۱ مردادماه در تالار رودکی تهران میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی است. مجموعه کنسرت‌های «چندشب » با هدف یادآوری ریشه‌های اصلی موسیقی در ۱۲ دوره طراحی شده که در هر دوره به یک ساز از حوزه موسیقی ایرانی، کلاسیک، و نواحی می‌پردازد.

با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و دریافت بیش از هزار و 500 اثر، مرحله نخست داوری این دوره از جشنواره از دیروز شنبه هفت مردادماه توسط هیئت‌های انتخاب، در قالب ۲۴ کمیته تخصصی با حضور ۷۰ نفر از استادان موسیقی کشور آغاز شده است. یازدهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان با دبیری «هومان اسعدی» و با مشارکت گسترده استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، شهریورماه سال جاری برگزار خواهدشد.نظرات کاربران

ارسال