همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
تاکنون در دولت و صنف نشر هیچ اقدامی برای نمایشگاه کتاب سی‌ویکم انجام نگرفته است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/08 ساعت 08:27

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بیان کرد که تاکنون در دولت و صنف نشر هیچ اقدام و بحث جدی برای دوره سی‌ویکم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام نگرفته است.

سیدعباس حسینی‌نیک، بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیرمسئول انتشارات مجد در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره روند برنامه‌ریزی‌ها برای رفع مشکلات نمایشگاه کتاب دوره آینده اظهار داشت: حقیقت این است که چه در دولت (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و چه در صنف، تاکنون اقدامی برای نمایشگاه کتاب آتی انجام نشده است.

وی ادامه داد: هرچند که تاکنون یک الی دو جلسه با معاون فرهنگی وزارت ارشاد درباره نحوه مدیریت این نمایشگاه در سال آینده صحبت شده اما بنطرم بطور کلی بحث جدی در این حوزه انجام نگرفته است.

حسینی‌نیک با اشاره به تغییر و تحولات در دولت اظهار داشت: انتخاب هیات دولت و وزرای جدید و وضعیت معاون فرهنگی وزارت ارشاد که اعلام کردند نمی‌خواهند در دولت بعد حاضر شوند از جمله مسائلی است که در آینده نمایشگاه کتاب تاثیر می‌گذارد.

وی ضمن تاکید بر اینکه تقریبا هیچ تصمیمی بابت نمایشگاه سی‌ویکم گرفته نشده است، عنوان کرد: این موارد در حالی است که باید اقدامات و تصمیمات مهمی بخصوص برای مکان نمایشگاه گرفته شود چرا که اگر قرار به برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب با همان وضعیت سابق باشد، خیلی از همکاران ما شرکت نخواهند کرد.

به گفته مدیرمسئول انتشارات مجد، شهر آفتاب برای نمایشگاه با هر نوع کارکردی مناسب نیست و در برخی سالن‌ها اصلا حد استاندارد زیستی برای انسان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه وقتی ناشران، کارمندان و مردم با این هوای گرم به نمایشگاه می‌آیند، بایستی وضعیت زیستی مناسبی وجود داشته باشد، عنوان کرد: چنین وضعیتی در شان انسان فرهیخته و عادی که به دنبال کتاب آمده، نیست بنابراین صنف نباید به وضع موجود رضایت دهد.

حسینی‌نیک اظهار داشت: اگر قرار به تصمیم‌گیری برای تغییر نمایشگاه باشد اولویت اول این است که شهر آفتاب امکانات مناسب حداقلی برای برگزاری نمایشگاه را داشته باشد البته خوش‌بین نیستم که در این تغییر و تحولات فعلی نمایشگاه کتاب سی‌ویکم وضعیت بهتری از دوره‌های گذشته آن داشته باشد لذا باید اگر شهر آفتاب آماده برگزاری نبود به سراغ گزینه‌های دیگری از جمله مصلی و محل دائمی نمایشگاه رویم.

وی ادامه داد: همچنین سعی می‌کنیم طی بازدید خبرنگاران و کارشناسان حوزه نشر از محل‌های کاندید شده برای برگزاری نمایشگاه خبر تهیه و با جمع آوری اطلاعات موجود بهترین تصمیم گرفته شود، شاید لازم شود وضعیت نمایشگاه را قدری تغییر دهیم، درواقع هرسال نمایشگاه کتاب را نداشته باشیم ، همچنین شاید لازم نباشد هرکه دو یا سه کتاب را منتشر کرده دارای غرفه باشد و بایستی قدری از وسعت زیاد نمایشگاه بکاهیم که احیانا در مکان‌های دیگری هم امکان برگزاری باشد.نظرات کاربران

ارسال