فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
جشنواره فیلم سبز به شهریور موکول شد+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/25 ساعت 19:05

دبیر اجرایی ششمین جشنواره فیلم سبز از تغییر زمان تنها جشنواره فیلم محیط زیستی خاورمیانه به 18 تا 24 شهریور خبر داد.

در مصاحبه‌ای که خبرنگار رویداد فرهنگی با مهدی توحیدپور، دبیر اجرایی ششمین جشنواره فیلم سبز داشت، توحیدپور دلیل تغییر زمان این جشنواره از مرداد به شهریورماه امسال را شرایط اقلیمی و گرمای هوای کشور بیان کرد. این جشنواره به طور همزمان در استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود.

توحیدپور درباره این تغییر زمان گفت: «امسال به دلیل تغییر اقلیمی که در کشور ما حاکم است، گرمای هوا در مناطق جنوبی کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. جهت برگزاری این جشنواره در مناطق جنوبی کشور، شورای سیاست‌گذاری جشنواره تصمیم گرفت تا آن را با یک ماه تآخیر برگزار کند.»

وی همچنین داشتن فرصت بیشتر برای تامین مالی جشنواره و برنامه‌ریزی بهتر برای نحوه اجرایی آن را از دلایل دیگر این تصمیم شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فیلم سبز بیان کرد.

 

جشنواره سبز ایران، میزبان بیش از 40 کشور خارجی است

ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز با موضوع محوری «اقتصاد سبز» با تمرکز بر «گردشگری پایدار»، «شهر و حمل و نقل پایدار» و «انرژی‌های پاک» و در بخش‌های داستانی، مستند و پویانمایی برگزار می‌شود. هنرهای تجسمی نیز در رشته‌های عکس، گرافیک، نقاشی، کاریکاتور و هنرهای مفهومی به رقابت می‌پردازند. بعضی از آثار نیز خارج از مسابقه به نمایش درمی‌آیند.  

توحیدپور از حضور بیش از 40 کشور خارجی در این جشنواره خبر داد. کشورهای فرانسه، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا و ایتالیا به ترتیب کشورهایی هستند که بیشترین ارسالی آثار به این جشنواره را داشته‌اند. نزدیک به هزار فیلم به این جشنواره فرستاده شده‌ است نیمی از آنها از ایران است. وی به دریافت بیش از سه هزار اثر در بخش هنرهای تجسمی این جشنواره نیز اشاره کرد. هیات بازبینی و انتخاب آثار این جشنواره از هفته آینده کار خود را شروع می‌کند.

وی در مورد بخش غیررقابتی این جشنواره گفت: «فیلم‌های کودک و نوجوان، بخش منتخب فیلم‌های صنایع سبز کشور و فیلم‌های محیط‌بانان در این بخش قرار دارند.»

توحیدپور در مورد بخش منتخب صنایع کشور توضیح داد که در این بخش به فیلم‌های مستند از صنایعی که بهترین دستاورد را در حوزه محیط زیست داشته اند اختصاص دارد. وی همچنین به تقدیر از کمپین‌های محیط‌ زیستی در این جشنواره اشاره کرد.

 

هدف جشنواره سبز آگاهی رسانی است

دبیر اجرایی جشنواره سبز، این رویداد را تنها جشنواره موضوعی فیلم دانست که به صورت هم‌زمان در سراسر کشور برگزار می‌شود و هدف اصلی آن را آگاهی رسانی و آموزش مسائل ‌محیط‌زیستی از طریق ابزار سینما و هنر توصیف کرد.

توحیدپور به خبرنگار رویداد فرهنگی گفت: «تلاش ما در این دوره از جشنواره در ستادهای استان‌های مختلف، بومی‌سازی جشنواره بوده است تا اجرای این جشنواره با فرهنگ هر اقلیم سازگار شود و تاثیرپذیری بیشتری بر روی مخاطبان داشته باشد.»

 

سازمان حفاظت محیط زیست تنها، حامی معنوی جشنواره فیلم سبز است

توحیدپور در بخش دیگری از مصاحبه بیان کرد سازمان حفاظت محیط زیست فقط به عنوان حامی معنوی این جشنواره حمایت خود را نشان داده و هیچ گونه حمایت مالی از طرف این سازمان برای برگزاری آن صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: «ما به حمایت مالی صنایع پاک امیدوار هستیم؛ صنایعی که آلاینده نیستند و به عنوان صنایع سبز فعالیت می‌کنند. ما اکنون در حال جذب اسپانسر از این صنایع هستیم. انتظارمان این است که دوستان بیشتری کمک کنند و شاهد حضور صنایع بیشتری باشیم تا آشتی بین محیط زیست و صنعت، زودتر و قوی‌تر شکل گیرد.»نظرات کاربران

ارسال