همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
آموزش داستان‌نویسی به کودکان 6 تا 15 سال در فرهنگسرای شهرک تهرانسر+ فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/24 ساعت 13:39

یک نویسنده کودک و نوجوان دغدغه کتاب «سرزمین ابرها»ی خود را اخلاق محوری اعلام کرد و درباره آموزش داستان‌نویسی به کودکان 6 تا 15 سال در فرهنگسرای شهرک تهرانسر توضیح داد.

حسین فراهانی نویسنده کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره فعالیت‌های خود گفت: قسمت سوم کتاب «سرزمین ابرها» آخرین اثر من است. این کتاب بیشتر دغدغه اخلاق محوری دارد و به موضوعات مشترکی که در جامعه و مفاهیم مذهبی ما آموزش داده شده، می‌پردازد.

وی ادامه داد: کتاب «بغض» اثر داستانی دیگری از من برای بزرگسال است که از حدود 6 ماه گذشته چاپ و روانه بازار شد.

فراهانی اظهار داشت: حال حاضر در فرهنگسرایی در شهرک تهرانسر کلاس آموزش قصه و داستان‌نویسی را برای کودکان 6 تا 15 سال دارم و برای افزایش فعالیت خود در زمینه آموزش داستان‌نویسی به کودکان و نوجوانان در مناطق مختلف بسیار علاقمند هستم.

به گفته وی، برای گسترش فعالیت خود و بطور کلی آموزش در فرهنگسراهای گوناگون در مناطق مختلف شهر به یک پل ارتباطی نیاز دارد.

این نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه هزار نسخه اول کتاب «سرزمین ابرها» به فروش رسید، عنوان کرد: مدیران برخی از مدارس برای دانش‌آموزان خود این کتاب‌ها را خریداری کردند اما ارگان‌های دولتی به هیچ عنوان حمایتی را از من و آثارم نداشتند درحالیکه آنها می‌توانستند حداقل برای هدایا یا کتابخانه‌های خود این کتاب‌ها را تهیه کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در دو نشریه ( نشریه «دوستان کودک» و مجله «کودک») به قصه‌نویسی مشغول هستم اما بیشتر دغدغه من کلاس‌هایم است.

 

چاپ داستان‌های کودک 10 ساله در یک نشریه

فراهانی با اشاره به موضوعات مورد بررسی در کلاس‌های داستان‌نویسی خود اظهار داشت: در ابتدا اصول اولیه و نظریه داستان‌نویسی آموزش داده می‌شود، با توجه به اینکه کودکان سن کمی دارند این موضوع نظری را باید در قالب عمل و مثال‌ها در یک کارگاه توضیح داد.

وی با بیان اینکه در کلاس‌های داستان‌نویسی شاگردانی بودند که یک یا دومورد از کارهای آنها در نشریه به چاپ رسیده ، گفت: در کنار بحث داستان‌نویسی در کلاس‌ها سعی می‌کنیم روی صحبت کردن کودکان کار کنیم تا بتوانند قصه‌های خود را بلند بلند بخوانند.

به گفته این نویسنده کودک و نوجوان، قرار است نشریه‌ای داخلی برای فرهنگسرای آن منطقه ترتیب دهیم تا کارهای کودکان در کلاس‌های داستان‌نویسی و کلاس طراحی و نقاشی (بصورت مشترک) در آن نشریه گذاشته شود.

وی با اشاره به بحث کارهای سفارشی یادآور شد: متاسفانه در برخی از فرهنگسراها و شهرداری‌ها افرادی به نوشتن رو آورده‌اند که هیچ کارنامه‌ای ندارند و بدون تخصصی و تنها با یک رابطه کار را پیش می‌برند، اما ما همچنان برای کار در فرهنگسراها باید دوندگی داشته باشیم و خود پیشنهاد تشکیل کلاس را به آنها دهیم.نظرات کاربران

ارسال