فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
کارکرد هنر و تجربه فروش فیلم نیست+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/21 ساعت 00:13

یک منتقد سینما فعالیت‌های گروه هنر و تجربه در سینمای ایران را بسیار مفید توصیف کرد و از دستاوردهای آن گفت.

شاهین امین، منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار رویداد فرهنگی، دستاوردهای گروه سینمایی هنر و تجربه را شناسایی فیلم‌سازان با استعداد و پخش فیلم‌هایی که شرایط اکران آن‌ها در سینمای بدنه  مهيا نيست، اعلام کرد. وی در این باره گفت: «سینمای هنر و تجربه دستاوردهای بسیار مهمی داشته است. تعدادی سینماگر هستند که محلی برای عرضه فیلم‌هایشان وجود نداشت. تعدادی از این سینماگران مثل مجید برزگر و شهرام مکری  و محسن امير يوسفي كه بسيا هم توانا هستند سال‌ها فيلم‌هايشان امكان نمايش پيدا نكرد بودند.»

وی در ادامه به دو فیلم موفق ماهی و گربه و پرویز اشاره کرد و افزود: «اگر هنر و تجربه وجود نداشت، فیلم‌های«ماهی و گربه»و «پرویز»، «فصل باران‌هاي موسمي» ، « اشكان، انگشتر متبرك و چند داستان ديگ» ، «خواب تلخ» ، «روز مبادا» ، «سي‌صد و شونزده» و....هرگز اکران نمی‌شدند. این فیلم‌ها مشکل ممیزی نداشتند، فقط به دلیل خاص بودنشان، فضای اکران نداشتند. اين فيلم‌ها براي اكران گسترده و عرضي ساخته نشده‌اند. چنین فیلم‌هایی در چند سالن سینما ولی در مدت طولاني بايد به نمايش درآيند.»

او با نام بردن از کیارستمی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان ایران به اکران نشدن فیلم‌های در  سال‌هاي طولاني  اشاره کرد و گفت: «فیلم‌های کیارستمی هیچ مشکل ممیزی نداشتند ولی به دلیل فقدان شرایط  سال‌ها سال نمایش داده نشدند  چون سازكاري مثل هنروتجربه وجود نداشت.»

 

دموکراسی یعنی به رسمیت شناختن حقوق اقلیت

این منتقد سینما معتقد است که همه تلاش‌هایی که بعد از انقلاب برای اکران خاص بعضی فیلم‌ها صورت گرفت، با ایجاد گروه سینمایی هنر و تجربه به حقیقت پیوست و گفت: «در بسیاری از کشورها این اتفاق می‌افتد ولی ما هرگز این شیوه اکران را نداشتیم. البته تلاش‌هاي ناموفقي مثل گروه مخاطب خاص يا آسمان باز صورت گرفته بود.ببينيد  ما تعدادی فیلم داریم که متعلق به سینمای بدنه نیستند، بلکه سینمای خاص اند، این به معنای خوب یا بد بودن هیچ‌کدام از آن‌ها نیست. ویژگی‌های فیلم‌های بدنه و فیلم‌های خاص با هم متفاوت‌اند. فیلم‌های خاص هم نیاز به اکران شدن دارند. اجازه پخش این فیلم‌ها فعالیتی است که سینمای هنر و تجربه انجام می‌دهد.»

امین که یکی از اعضای شوراي مركزي انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی است، تعداد مخاطبین سینمای هنر و تجربه را نسبت به سینمای بدنه اندک توصیف کرد و در ادامه داد: «دموکراسی یعنی تمكين به راي اكثريت و  به رسمیت شناختن حقوق اقلیت.»

 

سینمای بدنه باید سعه صدر داشته باشد

در ادامه، شاهین امین در پاسخ به سوال خبرنگار رویداد فرهنگی درباره تصمیمات اخیر شورای صنفی نمایش برای محدود  کردن اکران‌های هنر و تجربه، این تصمیمات را «تند» توصیف و ابراز امیدواری کرد که این مشکلات با تعامل بین گروه هنر و تجربه و سازمان سینمایی حل شود.

امین در گفته‌هایش از سینمای بدنه خواست تا سعه صدر داشت باشد.وی با اشاره به حمایت جدی عمده‌ای از سینماگران از جمله رضا کیانیان، رخشان بنی‌اعتماد،اصغر فرهادي ،كيانوش عياري، عليرضا داودنژاد ،علی مصفا ، فاطمه معتمدآریا و....از گروه هنر و تجربه بیان کرد: «در سینمای بدنه اتفاق‌هایی خلاف سینمای هنر و تجربه در حال وقوع است که بعضی از این‌ها به خاطر سوءتفاهم است و من در حسن نیست این دوستان شک ندارم، ولی در بعضی موارد، حرف‌هایی مطرح می‌شود که در آن‌‌ها سوء نیت نیز وجود دارد.»

سردبیر سابق ماهنامه سینمای پویا گفت: «درست است که در فیلم‌های هنر و تجربه، فیلم‌های بد هم وجود داشتند اما برآيند كيفي اين آثار از سينماي بدنه بالاتر است . سینمای هنر و تجربه در حال تزریق خون تازه‌ای به سینمای ایران است و این امر لازم و ضروری است.»

 

سوبسيد فرهنگي ضروری است

امین درباره ضروری بودن حمایت مالی دولت از سینمای هنر و تجربه به این نکته اشاره کرد که  سوبسيد فرهنگي در همه دنيا ، حتي سرميه‌داري ترين اقتصادها وجود دارد.

وی هنروتجربه را يك سوبسيد فرهنگی دانست زیرا این گروه جریان تازه‌ای را به راه می‌اندازد،مسئله‌ای که در همه جای دنیا نیز اتفاق می‌افتد. امین کل بودجه گروه سینمایی هنر و تجربه در سال گذشته را «یک میلیارد و 950 میلیون تومان»بیان کرد كه با آن بيش از 70 فيلم بلند و كوتاه و مستند به نمايش درآمدند .

او در ادامه گفت: «کار درست این است که سوپسید فرهنگی از طرف دولت در بخش نمایش و نه تولید لحاظ شود. طی 15 سال گذشته این اشتباه رخ داده است که دولت در بخش تولید حمایت خود را نشان داده است. این درحالی است که کل هزینه ساخت یک فیلم هنر و تجربه به اندازه دستمزد یک بازیگر مطرح سینما نیست و تنها سوپسید که فیلم‌سازان هنر و تجربه دریافت می‌کنند در نمایش این فیلم‌ها است.»نظرات کاربران

ارسال