فرهنگ و هنر - موسیقی
از مکاتب موسیقی جنوب اروپا تا موسیقی سنتی ایرانی در کتاب «مکتب‌های کهن موسیقی ایران»+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/12 ساعت 17:12

برنامه «روی جلد» رادیو فرهنگ کتاب «مکتب‌های کهن موسیقی ایران» را بعنوان کتاب بررسی کننده مکاتب موسیقی جنوب اروپا تا موسیقی سنتی ایرانی معرفی می‌کند.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی، برنامه «روی جلد» رادیو فرهنگ جمعه نهم تیر ماه به معرفی دو کتاب در حوزه موسیقی و کودک و نوجوان اختصاص پیدا کرد.

طه افشین، کارشناس حوزه موسیقی در معرفی کتابی به نام «مکتب‌های کهن موسیقی ایران» نوشتۀ محسن حجاریان، گفت: ما با یک کتاب کاملا تخصصی در حوزه‌ای خاص از موسیقی و همینطور تاریخ موسیقی و سبک‌شناسی موسیقی ایرانی مواجه هستیم، این کتاب توسط نشر گوشه و برای اولین در سال 1393 منتشر شده است.

وی ادامه داد: کتاب از مجموعه بزرگتری از مکاتب موسیقی در منطقه خاورمیانه و جنوب اروپا آغاز و سیر تحول و تکامل آنها را برای ما روشن می‌کند تا به موسیقی امروز برسد که بعنوان موسیقی سنتی ایرانی می‌شنویم.

این کارشناس حوزه موسیقی درباره فصول این کتاب بیان کرد: در فصل اول این کتاب به اشتراکات موسیقی ما و مکاتبی نظیر مکتب آندولس و مکاتب موسیقی بغداد (آنجه در عراق وجود دارد) پرداخته شده و در نهایت نویسنده سعی می‌کند ما را با یک تم شرقی کشورهای اسلامی آشنا کند و آنچه که ما امروز در اروپا و موسیقی اسپانیایی می‌شنویم درواقع بخشی از این موسیقی است که از عربستان و حجاز به جنوب اروپا رفته و با تکامل به شکل امروزی درآمده است.

 

نگاهی ویژه به موسیقی آیینی زرتشت

طه افشین  در خصوص بخشی از این کتاب که به موسیقی غرب می‌پردازد، اظهار داشت: کتاب در ادامه راه خود به موسیقی عرب و ایران می‌پرازد و در فصل چهارم بطور مفصل موسیقی خراسان از لحاظ کلام و از لحاظ صورت‌بندی پردگانی و همینطور ویژگی‌های خاص مکتب خراسان مورد تحلیل قرار می‌گیرد، این کتاب در فصل‌های بعدی خود به فاصله‌بندی و اختلاف فواصلی که بین مکتب‌های مختلف وجود دارد، می‌پردازد و حتی بخشی از تئوری عبدالقادر را تحت عنوان «ناروشنی‌های تئوریک عبدالقادر مراغه‌ای» مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته وی، در میانه، کتاب از جایگاه و تکامل ساز تار بعنوان سازی که به نوعی نماینده موسیقی ایرانی است صحبت می‌کند، ساز تار که به لحاظ سمبلیک، شکل، ساختار و صدا کاملا نماینده موسیقی ایران و موسیقی آذری است.

وی درباره اوراد مانوی و بخشی از موسیقی آیینی زرتشت عنوان کرد: این بخش موضوع دیگری است که در فصل دهم کتاب به آن پرداخته می‌شود، درواقعاحساس شخصی من این است که نویسنده تعمدا و برای اینکه به این بخش بصورت ویژه نگاه کرده باشد چنین موضوعی را در فصل آخر بیان کرده است.

 

هنر نقاشی به تجربیات عینی کودکان نظم می‌دهد

در ادامه برنامه کتاب «نقاشی کودکان و مفاهیم آن» از آنااولیوریو، ترجمه عبدالرضا صرافان معرفی شد.

هنر نقاشی به تجربیات عینی کودکان نظم می‌دهد، کودک آنچه را می‌بیند با روایت ذهنی خود بر روی کاغذ بیان می‌کند. در کتاب «نقاشی کودکان و مفاهیم آن» می‌خوانیم؛ نقاشی نیز در تشکیل شخصیت و روان کودک اهمیت بسزایی دارد و نه تنها به او امکان شناسایی محیط و شرکت خود در آن را فراهم یا سوالاتی برایش مطرح می‌سازد بلکه به او امکان می‌دهد که مسائلی را که بصورت نامنظم از هرطرف برایش مطرح می‌شود به شکل صورت‌بندی شده منظم کند.

به این ترتیب کودک با تجزیه مسائل مختلف موفق می‌شود شالوده کم‌وبیش منظم و درستی از آنها ارائه دهد، در این معنی می‌توان میان مفهوم نقاشی و تعبیر خواب و رویا شباهت‌هایی ملاحظه کرد. آنطور که به اثبات رسیده است فقط 20 درصد از زمان خوابیدن در ارتباط به خوابیدن و رویا می‌گذرد، نوزادان و کودکان از بزرگسالان بیشتر خواب می‌بینند از طرف دیگر پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که اگر کسی را از خواب دیدن محروم کنند گرفتار آشفتگی رفتاری خواهد شد.

 

بررسی دیدگاه روانشناختی کودکان با اشکال مهم هنرهای تجسمی

رضا جلالی، کارشناس هنرهای تجسمی در معرفی و توضیح این کتاب عنوان کرد: این کتاب در 195 صفحه و 5 فصل منتشر شده است.

وی با اشاره به موضوع کتاب ادامه داد: این کتاب می‌تواند دو طیف مخاطب را به خود جذب کند. کتاب دو نگاه از دیدگاه روانشناسی و دیدگاهی از هنرهای تجسمی را بیان می‌کند درواقع براساس اشکال و خطوط مهم در هنرهای تجسمی این کتاب دیدگاه روانشناختی کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهد، لذا خواندن آن برای مربیان نقاشی کودکان و والدینی حساس به نقاش فرزند می‌تواند جذاب باشد.

رضا جلالی بیان کرد: نخستین مراحل نقاشی کودکان (بررسی خط‌های اولیه و رنگ‌ها)، تحول و تکامل خط نگاری، نقاشی و زندگی عاطفی کودک (بررسی برون‌فکنی‌هایی که بصورت خطوط از دنیای روانی کودکان ایجاد می‌شود)، خلاقیت و تصاویر و آموزش هنری و بیان آزاد و موضوع به ترتیب فصل‌های کتاب «نقاشی کودکان و مفاهیم آن» هستند.نظرات کاربران

ارسال