همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
این کتاب رمان شما را با یک دنیای رمزآلود کاراگاهی روبه‌رو می‌کند+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/10 ساعت 19:58

برنامه «چهارسو» رادیو جوان به معرفی کتابی از پل استر که خواننده را هنگم مطالعه با با یک دنیای رمزآلود کارگاهی روبه‌رو می‌کند، پرداخت.

به گزارش رویداد فرهنگی، برنامه «چهارسو» رادیو جوان پنجشنبه هشتم تیرماه به معرفی مجموعه کتاب «سه گانه نیویورک» از پل استر و فیلم «رگ خواب» اختصاص پیدا کرد.

در این برنامه لطفی، کارشناس حوزه ادبیات با اشاره به معرفی کتابی از پل استر نویسنده آمریکایی عنوان کرد: این نویسنده سال‌های زیادی از عمر خود را صرف نوشتن شعر، رمان و نمایشنامه کرده و رمان‌های او قابل توجه بوده است.

وی با بیان اینکه این نویسنده طی سال‌های اخیر در ایران هم مورد توجه بوده است، گفت: از پل استر در ایران کتاب‌های زیادی ترجمه شده که معروف‌ترین آنها تحت عنوان «سه گانه نیویورک» شناخته می‌شود و کتابی پیشنهادی من جلد اول همین سه گانه به نام «شهرشیشه‌ای» با ترجمه شهرزاد لولاچی است.

لطفی ادامه داد: هنگام خواندن کتاب «شهرشیشه‌ای» با یک دنیای رمزآلود کاراگاهی روبه‌رو هستید که اگرچه داستان در یک فضای کاراگاهی اتفاق می‌افتد و فضای پلیسی دارد اما از آن فراتر رفته و شما را با نگرانی‌های پسری که پدرش از زندان آزاد شده روبه‌رو می‌کند.

وی درباره این اثر و سبک نوشتاری آستر توضیح داد: آستر همواره به لحظاتی می‌پردازد که تراژیک یا اتفاق و تصادف در زندگی فردی را با کلمات به تصویر کشد و با خواندن داستان ضمن آشنایی با دنیای درونی آدم‌ها، وقایع برای شما جذاب است.

این کارشناس حوزه ادبیات گفت: عده‌ای همانند من معتقد هستند که اگر جلد اول این کتاب را بخوانید مسلما دو جلد دیگر با نام‌های « ارواح» و «اتاق دربسته» را هم مطالعه می‌کنید، درواقع رمان «شهر شیشه‌ای» رمانی متفاوت است که البته آزاردهنده نیست و ضمن خواندن با دغدغه‌های نویسنده 70 ساله آشنا می‌شوید.

 

بخت فروش بالا با فیلم‌های اکران شده این روزها

در ادامه بخش‌های این برنامه ، شاهین شجری کهن به نقد یکی از فیلم‌های درحال اکران پرداخت و گفت: همزمانی آغاز تابستان با عید فطر باعث شده فیلم‌هایی که برای خود بخت فروش بالایی را پیش‌بینی می‌کنند از مدت‌ها پیش متقاضی اکران در این فصل باشند و نام‌های زیادی هم در این مدت مطرح شد و چندین فیلم حتی تبلیغات پیش از موقع خود را عرضه کردند تا آنها در این زمان اکران شود و جزو پرمخاطب‌ترین‌های سال قرار گیرد.

وی ادامه داد: نام‌هایی مثل «اکسیدان» ساخته حامد محمدی، «زیرسقف دودی» از پوران درخشنده (شروع اکران از قبل عید فطر) و فیلم «مالیخولیا» ساخته مرتضی آتش زمزم جزو گزینه‌هایی بودند که این روزها روی پرده هستند اما شاید بحث برانگیزترین و مورد توجه‌ترین فیلم، فیلم «رگ خواب» ساخته حمید نعمت‌الله باشد.

شجری کهن درباره فیلم رگ خواب و مقایسه ان با دیگر آثار بیان کرد:ک فیلم «رگ خواب» در جشنواره فجر گذشته جزو بهترین‌ها بود و در رده‌های مختلفی انتخاب‌های منتقدان و کارشناسان سینما را به خود اختصاص داد، نعمت‌الله که فیلم‌هایی مثل «آرایش غلیظ» و «بوتیک» و غیره کاملا شناخته شده برای مخاطبان عمومی سینما و تلویزیون ایران، در این فیلم هم یک برگ برنده را رو کرده است و خیلی از افراد معتقدند که «رگ خواب» در کنار «ماجرای نیمروز» و یکی دو فیلم دیگر جزو بهترین‌های جشنواره فجر بودند که در اکران هم هنوز رقیبی پیدا نکردند.

 

اوج بازیگری لیلا حاتمی در فیلم «رگ خواب»

شجری کهن در خصوص نقش‌آفرینی لیلا حاتمی در فیلم رگ خواب اظهار داشت: «رگ خواب» یک لیلا حاتمی درخشان دارد که ایشان مانند همیشه در اوج بازیگری خود است و جوایز مختلفی را درو می‌کند و منتخب منتقدان هم بوده است، در این فیلم محوریت اصلی قصه با لیلا حاتمی است و بعد از حاتمی شاید ترکیب بازیگران فیلم به اندازه ایشان شاخص نباشد اما همه آنها خیلی خوب در نقش‌های مکمل جا افتاده‌اند.

وی غافلگیری فیلم را برای موسیقی آن دانست که در «آرایش غلیظ» هم با هنرنمایی سهراب پورناظری و آوازهای دلنشین جزو غافلگیری‌های خوشایند جشنواره سال خود بود و در ادامه گفت:  در «رگ خواب» این فرصت فراهم است که دوستداران موسیقی متفاوت و ترکیبی بتوانند در کنار تماشای فیلم از شنیدن موسیقی دلخواه خود لذت برند.

به گفته وی، برای روزهای تعطیلی تابستان و روزهای هم‌ردیف با عید سعید فطر «رگ خواب» گزینه مناسبی برای فیلم دیدن است.نظرات کاربران

ارسال