همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
معرفی کتاب یکی از راه‌های موثر برای ترویج کتابخوانی است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/10 ساعت 19:45

شاعری طنزپرداز در برنامه «چهارسو» رادیو جوان معرفی کتاب را یکی از مفید و موثرترین راه‌ها برای تروج کتابخوانی اعلام کرد.

به گزارش رویداد فرهنگی، برنامه «چهارسو» رادیو جوان پنجشنبه هشتم تیرماه به گفت‌وگو با شاعری طنزپرداز و بررسی اختتامیه دومین جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی در زمینه‌های  فرهنگی و هنری پرداخت.

ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر طنزپرداز در بیان سابقه شعر طنز خود اظهار داشت: شعر طنز به مفهوم نشریه‌ای و عمومی را از سال 1368 آغاز کردم ولی سابقه شعر طنز من به سال‌های پیش از آن (دوره دبیرستان و مدرسه) برمی‌گردد که البته آن زمان شعر طنز نبود و بیشتر شوخی‌های نوجوانی بود.

وی ادامه داد: با گل آقا از سال 1369 (از بدو آغاز به کار نشریه گل آقا) همکاری کردم و عضویت هیات تحریریه را برعهده داشتم، همچنین سردبیری ماهنامه گل آقا را از بدو انتشار حدود یکسال عهده‌دار بودم، چهار سال هم مسئولیت سالنامه گل آقا را در کارنامه خود دارم و سال‌های دیگر معاون سردبیر گل آقا بودم.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسی برای اولین بار اشعار او را می‌خواند یا گوش می‌دهد، گفت: اولین نفراتی که کار من را می‌خواندند پدر و مادرم بودند که هر دو از نعمت سواد بهره‌ای نداشتند، این برای من از این جهت که می‌توانستم متوجه شوم سواد حداقلی جامعه چقدر با این نوشته یا سروده‌ام ارتباط برقرار می‌کنند، مفید بود.

 

از مطالعه خسته نمی‌شوم

زرویی نصرآباد با اشاره به ساعات مطالعه روزانه خود عنوان کرد: از آنجا که فراغت بال بیشتری دارم، درحال حاضر روزی تقریبا 10 تا 12 ساعت مطالعه می‌کنم، درواقع کارهای اجرایی در سال‌های گذشته مانع مطالعه من می‌شد اما طی 10 سال اخیر بطور متوسط روزی 10 تا 12 ساعت حداقل ساعات مطالعه من است و بعنوان یکی از لذت‌های زندگی از آن خسته نمی‌شوم.

این شاعر طنزپرداز درباره کار داوطلبانه خود برای ترویج فرهنگ کتابخوانی بیان کرد: یکی از کارهایی که می‌تواند افراد را به کتاب خواندن مشتاق کند، معرفی درست کتاب به افراد است، یعنی ما برای سالمندانمان در فرهنگسراهای مختلف، کتاب متناسب با آنها را معرفی کنیم یا کتابی که با شکل مطالعاتی سالمندان هماهنگ باشد.

به گفته وی، کتابی که برای سالمندان با حروف ریز نوشته می‌شود طبیعتا ظلم است و هیچکدام نمی‌توانند آن را بخوانند یا کتاب‌های منتشر شده برای کودکان که پر از تعالیم اخلاقی مستقیم است طبعا آنها را دل آزرده می‌کند.

 

حوزه هنری استان البرز میزبان هنرمندان و اندیشمندان خارجی است

در ادامه این برنامه اسماعیل آجرلو رییس حوزه هنری استان البرز دررباره برنامه‌های فرهنگی این استان بیان کرد: بعد از اعلام فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی و دریافت آثار ارزشمند هنرمندان ایران و کشورهای مختلف در زمینه‌های فرهنگی و هنری، اختتامیه روز 14 تیرماه برگزار می‌شود و حوزه هنری استان البرز بعنوان دبیرخانه جشنواره درحال تدارک این مراسم است.

وی با بیان اینکه مراسم اختتامیه در تهران روز 14 تیرماه در حوزه هنری برگزار می‌شود، عنوان کرد: در این مراسم میزبان قابل توجهی از هنرمندان کشور و جمعی از اندیشمندان و هنرمندان خارجی شرکت‌کننده در جشنواره هستیم.

اضافه شدن بخش بین‌الملل به گرایش‌های هنری این جشنواره از تفاوت‌های این دوره از جشنواره بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی با دوره گذشته است، در عین ناباوری استقبال هنرمندان خارجی از این جشنواره بسیار چشم‌گیر و قابل توجه بود و در مراسم اختتامیه میزبان جمعی از آنها خواهیم بود.نظرات کاربران

ارسال