فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
«روی صحنه» گزیده‌ای از نمایش‌های جدید و اخبار تئاتر/ یک‌شنبه چهارم تیرماه
تاریخ انتشار : 96/04/04 ساعت 17:26

در این قسمت از روی صحنه به اخبار مهم خوزه تئاتر و نمایش در روزهای نخست تیرماه پرداخته شده است.

«بنگاه تئاترال» از دوشنبه پنجم تیرماه به اجرا درمی‌آید. این نمایش نوشته علی نصیریان است و هادی مرزبان کارگردانی آن را به عهده دارد. بنگاه تئاترال نمایش در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود و اجرای آن تا پنج مردادماه ادامه دارد.

نمایش «آنا کارنینا» بر اساس رمان لئو تولستوی با همین نام به کارگردانی آرش عباسی از سی‌ام خردادماه به روی صحنه رفته است. داستان این نمایش به این صورت است که مجری معروف تلویزیون در پانصدمین برنامه‌اش مهمان ویژه‌ای دارد؛ همسر سابق اش که هنرپیشه معروفی است مهمان این قسمت برنامه است و باید روبروی همدیگر بنشینند و در کمال آرامش برنامه را اجرا کنند اما سایه همسر جدید مجری که او هم هنرپیشه معروفی است لحظه‌ای دست از سر آنها برنمی‌دارد.

تهیه کنندگان این نمایش تخفیف 50 درصدی برای دانشجویان در نظر گرفته اند.

نمایش دیگری که قرار است این روزها برای دومین بار به روی صحنه برود، نمایش «بهمن کوچیک» به کارگردانی مهران نائل است. نوشته این اثر یک کار گروهی و بر اساس بداهه سرایی است. «بهمن کوچیک» که فروردین‌ماه 95 نمایش داده شده بود، قرار است از هفتم تیرماه در پردیس تئاتر شهرزاد به اجرا درآید. محمد بحرانی صداپیشه عروسک‌های جناب‌خان در خندوانه و ببعی در کلاه قرمزی هم در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازد.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «سیگار، برگ خردکرده‌ توتون است که در کاغذ نازکی پیچیده می‌شود. برای کشیدن، یک طرف آن را آتش می‌زنند، و از طرف دیگر _که معمولاً فیلتر دارد_ هوا را به درون ریه‌ها می‌کشند که به آن «پُک زدن» می‌گویند. نیکوتین موجود در دود توتون باعث خوشحالی می‌شود. سیگارها اسم‌های مختلفی دارند. یکی‌شان «بهمن» است. وقتی مدل کوچکش باشد به آن «بهمن کوچیک» می‌گویند. سیگار برای سلامتی خیلی بد است و خیلی هم ضرر دارد. سیگار اعتیادآور است و عامل اصلی سرطان هم شناخته شده است. این چیز خطرناک اگر نام یک آدم باشد، دیگر خیلی بدتر است.»

«خانه بوشاسب درازدست» نام کار جدید علی اتحاد است که از امروز در پردیس تئاتر شهرزاد به نمایش درمی‌آید. مهدی پاکدل، رعنا آزادی‌ور، مهگل صفدری و اندیشه فولادوند در این نمایش بازی می‌کنند. این دومین اثر پرفورمنس-نمایشی علی اتحاد است که بعد از چند سال پژوهش اتحاد بر روی موضوع کابوس نوشته شده است.

 

و حالا نگاهی می‌اندازیم به اخبار حوزه تئاتر و نمایش

بهرام بیضایی نویسنده، کارگردان، نمایشنامه‌نویس و پژوهشگر کشورمان از دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند دکترای افتخاری دریافت کرد. بخش زبان فارسی دانشگاه سنت اندروز به خاطر شش دهه فعالیت مستمر و خلاقانه در حوزه‌های  پژوهش نمایش و اساطیر، نمایشنامه‌نویسی و فیلمسازی، دکترای افتخاری ادبیات را به بهرام بیضایی اعطا کرد.

عزت الله انتظامی برای علی نصیریان نامه‌ای نوشت و در آن از نصیریان تقدیر کرد. نصیریان در 82 سالگی در حال بازی در تئاتر «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی است، عزت الله انتظامی در اینباره از درخشش دوست قدیمی بر روی صحنه تئاتر ابراز خرسندی کرد.

دبیر بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر از ارسال ۱۸۶ اثر شامل، ۱۰۴ اثر صحنه‌ای و ۸۲ اثر میدانی به دبیرخانه بیستمین جشنواره تئاتر فتح خبر داد. به دلیل تقارن سالروز فتح خرمشهر با ماه رمضان و انتخابات، زمان برگزاری جشنواره از دهم تا چهاردهم تیرماه اعلام شده است. نظرات کاربران

ارسال