همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و ادب در برنامه روی خط فرهنگ / دوشنبه بیست و نهم خردادماه
تاریخ انتشار : 96/03/29 ساعت 15:24

  بسته خبری فرهنگ و ادب فارسی دوشنبه بیست و نهم خردادماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخته است.

 

۳۶۰ مدیر نشر، کتابفروش و توزیع‌کننده‌ کتاب در حمایت از ادامه‌ فعالیت دکتر سیدعباس صالحی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه نوشتند.

ناشران، کتابفروشان، مراکز پخش و صاحبان حقوق کتاب، با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابفروشی‌ها و کتابخوان‌ها اعلام کردند.

سعید رهنمایی، مدیر تولید پخش ققنوس که یکی از بزرگترین موسسات نشر و پخش کتاب در کشور به شمار می‌رود در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جعل شناسنامه؛ به عنوان حربه تازه قاچاقچیان کتاب سخن گفت.

عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی‌اراضی، حامد عسکری و غلامرضا طریقی، در یکشنبه‌های شعر این هفته بنیاد شعر و ادبیات داستانی، رابطه بین شعر و فضای مجازی را مورد کنکاش قرار دادند.

یوسف علیخانی، مدیر نشر آموت که سابقه انتشار کتاب‌های پرفروش را دارد، می‌گوید خلاف گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌های قبل از انتشار، عوامل مختلفی روی فروش یک کتاب تاثیر می‌گذارند که چندان قابل پیش‌بینی نیستند.

فاطمه سرمشقی، نویسنده کودک و نوجوان، از تولید جلد سوم مجموعه «دوغدو» خبر داد و گفت: چندی پیش جلد پایانی این مجموعه سه گانه را برای چاپ، به نشر هوپا تحویل دادم.

نویسندگان و ناشران جهت شرکت در هفتمین دوره جایزه ادبی هفت اقلیم تا بیست و پنجم تیرماه سال 1396 فرصت دارند سه نسخه از کتاب‌های منتشر شده (شامل مجموعه داستان و رمان) در سال 1395 را به دبیرخانه‌ جایزه ارسال کنند.

دبیر هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس می‌گوید که در داوری این دوره از این رویداد اصول و مبانی ارزشی و آرمان‌های دفاع مقدس در اولویت نگاه داوران برای انتخاب آثار برتر قرار خواهدگرفت.

گاردین نوشت،  جایزه ۶۰ هزار دلاری مایلز فرانکلین که مهمترین جایزه ادبی استرالیا است فهرست نهایی خود را منتشر کرد. این فهرست برای نخستین بار شامل نام پنج نویسنده‌ای است که برای اولین بار نامزد دریافت این جایزه شده‌اند.

اتحادیه‌ ناشران آمریکایی می‌گوید درآمد ناشران از فروش کتاب در سال 2016 نسبت به سال 2015 بیش از 6 درصد کاهش یافته است.

کتابی که راه ورود پدر باراک اوباما به آمریکا را هموار کرد، حراج می‌شود. به گفته مسئولان حراجی، این مجموعه تنها نسخه‌های یافت شده است که مالکیت آن در اختیار فردی حقیقی است.

امروز (دوشنبه 29 خردادماه) سال مرگ علی شریعتی، نویسنده و اندیشمند برجسته ایرانی است که کتاب‌های ماندگاری را برای ما به یادگار گذاشته است.نظرات کاربران

ارسال