فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
اتاقی از خانه سینما قفل نشده است + فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/03/17 ساعت 16:03

معاون رییس خانه سینما در پی اعتراض اعضای انجمن مستندسازان اعلام کرد که اتاقی از خانه سینما قفل نشده است.

همایون اسعدیان، معاون رییس خانه سینما در حیاط این ساختمان در حالی به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد که اعضای انجمن مستندسازان معترض دعوت او برای حضور در خانه سینما را رد کردند.

اسعدیان به خبرنگار رویدادفرهنگی درباره چرایی لزوم ثبت انجمن مستندسازان توضیح داد: مجمع عمومی خانه سینما بعد از کنکاش‌ها به این نتیجه رسید که تا زمانیکه صنوف ثبت قانونی نشده باشند همواره این خطر خانه سینما و صنوف را تهدید می‌کند که بتوانند در دولت‌های دیگر، خانه سینما را زیر سوال ببرد، لذا همه صنوف به این نتیجه رسیدند که ثبت قانونی وزارت کار شوند.

وی با اشاره به بررسی وزارت‌خانه‌های مختلف ادامه داد: بعنوان صنف و تشکل‌هایی که بخشی از فعالیت‌های ما صنفی است بایستی تحت قوانین وزارت کار باشیم.

اسعدیان با بیان اینکه بخش فرهنگی صنوف این قضیه را نفی نمی‌کند، گفت: انجمن فرهنگی کارکرد دیگری دارند و می‌تواند تعداد زیادی باشند اما صنف تک است، درواقع خانه سینما جامعه اصناف سینمای ایران است اصنافی که به دلیل شغلشان کار فرهنگی انجام می‌دهند اما ضوابط صنفی ما بایستی در وزارت کار ثبت قانونی شده باشد.

وی با اشاره به اختلاف‌هایی که بین خانه سینما و انجمن مستندسازان به وجودآمده است، ادامه داد: ما اتاقی را قفل نکردیم و اتاق متعلق به انجمن صنفی مستندسازان فعال در خانه سینمای ایران است، متاسفانه 30 سال در ایران هیاتی کار کردیم و هیچکدام متوجه این امر نبودیم، دوستان من در کانون کارگردانان سینمای ایران زمانی که این تشکل را تشکیل دادند و اسم خود را کانون گذاشتند نمی‌دانستند که در تهران نمی‌توانند به صورتکانون فعالیت کنند و باید به صورت انجمن ثبت شوند.

 

قانونمندی، شرط داشتن مسیری روشن برای خانه سینما و صنوف است

اسعدیان در توضیح چگونگی شکل‌گیری کانون توضیح داد: بایستی چند کارگردان در اصفهان، انجمن کارگردانان سینمای اصفهان را تشکیل دهند و با پیوستن به یکدیگر به کانون تبدیل شوند، به مسائل غیرحقوقی عادت کردیم، حال که خانه سینما قصد برداشتن این مشکلات را دارد به ما بر می‌خورد که بگویند انجمن صنفی کارگری مستندسازان! و این واژه کارگری برای ما کسر شان است درحالیکه نباید این چنین باشد.

معاون رییس خانه سینما بیان کرد: اگر میخواهیم که خانه سینما و صنوف مسیر روشنی را داشته باشد باید قانونمند شویم و طبق ضوابط حرکت کنیم.

وی اعلام کرد: از دوستانی که مقابل خانه سینما جمع شدند درخواست کردیم که به داخل بیایند اما آنها نپذیرفتند و تقاضای کلید کردند در حالی که آن اتاق متعلق به صنف مشغول کار آنجا است، ما می‌توانستیم از انجمنی که درخانه سینما رسمی است تقاضای کنیم تا امروز به خانه سینما بیایند تا دوستان را مقابل هم قرار دهیم اما این کار بسیار زشتی برای خانه است.

اسعدیان درباره اینکه پس از این اعضای انجمن مستندسازان برای فعالیت‌های خود اتاق یا ساختمانی دارند، اظهار داشت: از نظر ما این گروه، نه تشکل و نه انجمن صنفی هستند و می‌توانند به صنف خود در خانه سینما بپیوندند و هم در خارج از خانه سینما انجمن فرهنگی تشکیل دهند که قطعا کسی برای آنها مزاحمتی را ایجاد نخواهد کرد، بحث ما بحث مجمع عمومی است و من یا شاهسوای حق تغییر تصمیم را نداریم.

وی ادامه داد: ما حتی طی درخواست تشکیل مجمع عمومی در خانه سینما اعلام کردیم که جا را در خارج از خانه انتخاب کنید، هزینه‌ها را ما می‌پردازیم تا اعضای انجمن مستندسازان مجمع عمومی خود را تشکیل دهید و سپس دفتر خود را بگیرید و وسایل خود را از اینجا ببرید.

معاون رییس خانه سینما اظهار داشت: انجمن صنفی داخل خانه سینما هیات مدیره، همراهان و اعضا (اگر فاقد 50 عضو باشند وزارت کار آنها را ثبت نمی‌کند) دارند و از نظر ما رسمی هستند و بحث این است که انجمن شوند یا صنف. ایرادی در انجمن فرهنگی شدن معترضین وجود ندارد اما آنها نمی‌توانند مسیر مجمع عمومی خانه سینما را تغییر دهند چون ممکن است در بین اعضای خانه سینما کسانی باشند که اساسا نگاهشان متفاوت باشد؛ به صورتی که نمی‌توانند برای خانه سینما تعیین تکلیف کنند، هرگاه دو سوم صنوف خانه سینما تقاضای مجمع عمومی تشکیل دادند و خواستار تغییر مسیر شدند هر هیات مدیره ای باید به آن تن دهد.

 

هیئات مدیره انجمن می‌تواند 6 ماه یکبار تغییر کند

اسعدیان با بیان اینکه هیات مدیره صنوف نه تنها دوسال یکبار بلکه 6 ماه یکبار هم می‌توانند تعویض شوند در حالیکه هیات موسس انجمن فرهنگی ابدی است، گفت: انجمن فرهنگی ضوابط خاص خود را دارند و هیات موسس آنها را کسی نمی تواند تغییر دهد.

وی تصریح کرد: پنج سال گذشته مجمع عمومی اعلام کرد صنوفی که ثبت قانونی وزارت کار می‌شوند در خانه سینما باید حضور و فعالیت داشته باشند و این مسئله مدت‌ها است وجود دارد.نظرات کاربران

ارسال