همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
لازمه فعالیت در حوزه نشر همگام بودن با تکنولوژی است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/03/16 ساعت 17:22

یک ناشر دیجیتال در برنامه «آیینه جیبی» رادیو فرهنگ، لازمه فعالیت در حوزه نشر را همگام بودن با تکنولوژی دانست و بر مخاطرات و آسیب‌های عدم حمایت‌های دولت از این حوزه تاکید کرد.

به گزارش رویداد فرهنگی، دو برنامه «آیینه جیبی» رادیو فرهنگ (در روزهای چهاردهم و پانزدهم خردادماه) به گفت وگو با منتجب‌نیا ناشر دیجیتال اختصاص یافت.

محمد منتجب‌نیا که موفق به راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی کسب و کار مربوط به تولید محتوا شده است، در این برنامه گفت: ماهیتا ناشر و نشر دیجیتال باید به توسعه دانش افزایی جامعه کمک کند، وقتی تکنولوژی دانش افزایی در دنیا روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است ما که خود را بعنوان ناشر دیجیتال می‌شناسیم باید همگام با تکنولوژی رشد کنیم.

وی ادامه داد: بعنوان مثال اگر 15 سال پیش قصد گوش دادن به موسیقی را داشتید باید سراغ نوار کاست می‌رفتید اما این نوار امروزه برای ما بعنوان یک نوستالژی محسوب می‌شود.

منتجب‌نیا عنوان کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه نشر دیجیتال فعالیتی کنیم باید همگام با تکنولوژی باشیم و اینکه بخواهیم خودمان را مقید به محصولات تحت PC کنیم، جواب نمی دهد چرا که در چند سال آینده PC ها از رده خارج خواهند شد و بالای 80 درصد استفاده از اینترنت توسط گوشی های هوشمند و تبلت ها صورت می گیرد.

این ناشر دیجیتال عنوان کرد: در این خصوص شبکه های اجتماعی که می توانند به دانش افزایی جامعه کمک کنند با استفاده از جدیدترین ابزارهایی که خدمات آن ها می تواند در اختیار کاربران قرار گیرد

وی بیان کرد: آن چیزی که بخصوص در شبکه‌های پیام‌رسان شاهد هستیم، اقیانوس وسیعی از اطلاعات پراکنده شده است که هیچ عمقی ندارد چون تولید محتوای صورت گرفته از سوی یکسری افراد با دانش کم است، لذا ناشران ما باید دانش‌افزایی را در شبکه‌های اجتماعی مدیریت کنند، با استفاده از ابزارهایی که در شبکه‌های اجتماعی هم وجود دارد به لحاظ مالی هم قطعا تتمیع خواهند شد ضمن اینکه هزینه‌های تولید و انتشار آنها بسیار پایین است و طبیعتا به دلیل رشد پراکندگی کاربران، سود بیشتری را خواهند داشت.

 

باید به ناشران دیجیتال بعنوان پرچمداران نوین فرهنگ کشورمان نگاه کنیم

محمد منتجب‌نیا تولید کننده شبکه اجتماعی کسب و کار با رویکرد تولید محتوا در بخش دوم گفت وگوی خود در برنامه عنوان کرد: درگذشته نه چندان دور نه تنها شبکه‌های اجتماعی بعنوان یک فرصت در بدنه دولت نبود بلکه آن را بعنوان یک تهدید برای جامعه می‌دیدیم که خوشبختانه طی چند سال اخیر این یک رویکرد و نگرش کاملا اشتباه تغییر یافت.

وی با بیان اینکه از مسئولان خواستار حمایت معنوی برای دلگرمی و بردن نامی از آنها در مجموعه‌های مختلف به جهت اطمینان خاطر شرکت‌های خصوصی در ورود به این حوزه‌ها شدند، ادامه داد: کلیه فعالیت‌هایی که از ابتدا تاکنون داشتیم بدون یک ریال حمایت مادی و تنها با سرمایه شخصی و تیمی بوده است.

به گفته منتجب‌نیا، در حال حاضر اگر هنوز در زمینه شبکه‌های اجتماعی داخلی و بومی ضعف داریم به دلیل فقدان تمرین مناسب است.

وی با اشاره به حوزه نشر دیجیتال گفت: علیرغم اینکه نشر دیجیتال یکی از بالاترین GDPها را در دنیا دارد اما در ایران حمایت‌های لازم از آن صورت نگرفته است متاسفانه آنطور که باید حمایت‌ها چه بصورت مادی و چه بصورت معنوی از سوی دولت شکل نگرفته و این کاستی مخاطراتی را به همراه آورده است.

این ناشر دیجیتال درباره مخاطرات فوق الذکر بیان کرد: در این صنعت دیگر شاهد رشد و شکوفایی همگام با تکنولوژی نیستیم، ناشران برای سرمایه‌گذاری در این حوزه جرات ریسک‌پذیری را ندارند و مجموعه‌ها تنها گذران امور می‌کنند، همچنین ذائقه‌سنجی صورت نمی‌گیرد و به دلیل نبود ابزارهای مناسب نمی‌توانیم همگام با ذائقه نسل جدید خدمات خود را ارائه دهیم.

وی ادامه داد: اگر این عدم حمایت ادامه پیدا کند در نهایت دیگر نمی‌توانیم فراتر از مرزهای خود یا حتی درون مرزهای خود به رقابت بپردازیم چون محصولات خارجی با کیفیت به مراتب بالاتر و تولید به روزتر جایگزین شدند و ناشران ما با تولید محتوای بومی در این زمینه عقب مانده اند.

منتجب‌نیا در پایان سخنان خود اظهار داشت: باید به ناشران دیجیتال بعنوان پرچمداران نوین فرهنگ کشورمان نگاه کنیم که متاسفانه هنوز این نگرش در دولت یا بدنه حاکمیت به وجود نیامده است و به تدریج باعث زوال فرهنگی جامعه ما خواهد شد.نظرات کاربران

ارسال