همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
بازگشایی ۴ کتابخانه در شهرستان بهارستان + فیلم
تاریخ انتشار : 97/09/07 ساعت 22:33

 

دبیرکل نهاد در مراسم بازگشایی ۴ کتابخانه شهرستان بهارستان گفت: اقدامات انجام شده در شهرستان بهارستان استان تهران دارای یک ویژگی خاص است و آن ویژگی تبدیل بهارستان به الگویی برای اقدامات پیش روی ما است.

به گزارش رویداد فرهنگی٬ به منظور اجرایی شدن مصوبات اولین نشست فوق‌العاده شورای معاونین نهاد در بهارستان، ۴ کتابخانه عمومی شهید ثانی، پروین اعتصامی، شهید باهنر و شهید چمران این شهرستان با حضور خانواده ۴ شهید این شهرستان، فرماندار بهارستان، دبیر کل و مدیران نهاد کتابخانه های عمومی کشور بازگشایی شد.

علیرضا مختارپور در مراسم بازگشایی ۴ کتابخانه شهرستان بهارستان با ابراز خرسندی از این بازگشایی ها در شهرستان بهارستان گفت:  موضوع ارتقاء سلامت اجتماعی چند سال است که با عنایت مقام معظم رهبری آغاز شده و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت داوطلبانه در این حرکت مشارکت کرده است و ضمن بهسازی و بهبود زیرساخت ها، کتابخانه ها به محلی برای ارایه آموزش هایی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی تبدیل شوند.

وی با اشاره به معرفی ۳۱ شهر دارای اولویت در این موضوع از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نهاد فعالیت خود را در این موضوع از تیر ماه سال جاری با حضور در شهرستان بهارستان آغاز کرد و برنامه های متنوعی از جمله برگزاری جلسات مشاوره با حضور دکتر گلزاری در این شهرستان برگزار کرد و هنوز نیز ادامه دارد. اقدام دیگر نهاد در این زمینه بهسازی کتابخانه ها بود که با صرف هزینه قابل توجهی به انجام رسید.

مختارپور با بیان اینکه مردم بهارستان شایستگی استفاده از خدمات بهتر فرهنگی را دارند گفت: خوشبختانه برنامه هایی که برای یکسال آینده این شهرستان پیش بینی شده نوید دهنده اتفاقاتی خوب برای مردم بهارستان است. اقدامات انجام شده در این شهرستان دارای یک ویژگی خاص است و آن ویژگی تبدیل بهارستان به الگویی برای اقدامات پیش روی ما است؛  به طوری که در سفرهای دیگر از جمله سفر به گناوه برای رسیدگی به موضوع ارتقاء سلامت اجتماعی، از برنامه های اجرا شده در بهارستان به عنوان الگویی موفق و قابل تعمیم به این شهرها یاد کردیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط نهاد در این شهرها گفت: در این اقدامات تلاش داریم زیر ساختی برای نقش جدید کتابخانه‌ها به عنوان مراکز فرهنگی اجتماعی فراهم کنیم؛ مراکزی برای تعامل، گفتگو، مشاوره و تعامل فرهنگی جوانان با یکدیگر؛  جوانانی که به گفته فرماندار محترم بهارستان، بیشترین سهم جمعیتی را در بهارستان دارند. اگر این جوانان به مراکز سالم فرهنگی و اجتماعی دسترسی داشته باشند در آینده به نیروهایی کارآمد برای نظام تبدیل خواهند شد تا در چهل سالگی انقلاب، دوران جدید نظام جمهوری اسلامی با فعالیت ها، زیر ساخت ها و نیروهای انسانی جدید و خبره شکل بگیرد.

 

مختارپور تأکید کرد: خوشبختانه روند بازسازی و افتتاح کتابخانه در این شهرستان ادامه خواهد یافت به طوری که کتابخانه دیگری که تا کنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته را در دهه فجر افتتاح خواهیم کرد و چند افتتاح نیز در سال آینده خواهیم داشت. اتفاقات امروز باعث شد تا روز خوبی برای من رقم بخورد و امیدوارم سایر شهرهای کشور چه ۳۱ شهر مورد نظر و چه سایر شهرها این اتفاق شیرین را تجربه کنند.

وی در ادامه افزود: از جلسه تیرماه در این شهرستان مقرر شده بود که برای مناطقی از این شهرستان که فاقد کتابخانه هستند ۲ دستگاه کتابخانه سیار تهیه شود که این کار به دلیل نوسانات قیمت وسایل نقلیه کمی به تعویع افتاد اما نهایتا این کتابخانه های سیار تا ۴۵ روز آینده در اختیار این شهرستان قرار خواهند گرفت.

دبیرکل نهاد در ادامه تصریح کرد: برای جذب کتابداران سیار و نیروهای جدید نیز مجوزهایی صادر شده که ان شاءالله این نیروها از جوانان همین شهرستان تأمین خواهد شد.

مختار پور ادامه داد: خوشبختانه این اتفاقات خوب در سایر شهرها نیز در حال رخ دادن است. به عنوان مثال روز دوشنبه هفته گذشته کتابخانه ای بسیار خوب و مناسب در شهرستان راز و جرگلان افتتاح شد و به زودی نیز خبرهای خوبی از شهرهایی چون هرسین، فامنین و فریدونکنار در زمینه افتتاح کتابخانه می شنوید.

وی در پایان گفت: بشاگرد نیز یکی از مناطقی بود که در آن سه دوره مدرسه جهادی خواندن با موفقیت برگزار شد و بسیار خوشحالم که اعلام کنم با اجرای طرح هایی چون مدرسه جهادی خواندن، دوره های مشاوره و سایر برنامه های فرهنگی، بهارستان خواندن به زودی در کتابخانه های این شهرستان آغاز خواهد شد.

خبرنگار: اعظم رستگار

 نظرات کاربران

ارسال