همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
شهرهای بدون کتابخانه به کمتر از 150 شهر رسید + فایل صوتی
تاریخ انتشار : 97/08/22 ساعت 09:55

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، از کاهش شهرهای بدون کتابخانه از 200 شهر به کمتر از 150 شهر خبر داد.

به گزارش رویداد فرهنگی، علیرضا مختارپور در گفتگو با رادیو ایران، با بیان این مطلب گفت: در سال 93 بیش از 200 شهر در کشور کتابخانه نداشت. اما این تعداد در سال 96 به کمتر از 150 کتابخانه رسیده است.

مختارپور در مورد روستاهای بدون کتابخانه گفت: در مورد روستاها مشکل بیشتری وجود دارد، طبق استانداردهای موجود در روستاهای با جمعیت بیش از 2500 نفر کتابخانه تاسیس شده و بسیاری از روستاهای ما جمعیت کمتری دارند. در نتیجه ده ها هزار روستا در حال حاضر کتابخانه ندارند. البته در این روستاها مراکز دیگری مانند مساجد یا مدارس کتابخانه های کوچکی دارند. در این مناطق اگر جمعیت بیش از 2500 نفر باشد نهاد آمادگی دارد با همکاری دهیاری ها اقدام به تاسیس کتابخانه نماید. در برخی موارد تعدادی از روستاها به هم نزدیک هستند و ترکیب جمعیت آنها به 2500 نفر میرسد، در این مناطق نیز اقدام به تاسیس کتابخانه میشود.

وی در ادامه گفت: در برخی از روستاها امکان کتابخانه سیار توسط نهاد یا کانون پرورش فکری و یا گروه هایی که مروج کتابخوانی هستند فراهم شده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه ها در ادامه از اولویت کتابخوانی صحبت کرد و افزود: توسعه کتابخوانی نسبت به تاسیس کتابخانه دارای اولویت و اهمیت بیشتری است.

 وی فضای مجازی را بستری برای توسعه کتابخوانی با رعایت قوانین نشر دانست.نظرات کاربران

ارسال