همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
جشن امضا و معرفی کتاب احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره صبحانه‌اند برگزار شد
تاریخ انتشار : 97/07/29 ساعت 10:58

برنامه جشن امضا و معرفی کتاب احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره صبحانه‌اند روز شنبه 28 مهرماه برگزار شد. این کتاب یکی از 4 کتاب ایرانی راه‌یافته در فهرست کلاغ سفید مونیخ 2018 بوده است.

به گزارش رویداد فرهنگی، این مراسم که با حضور بیوک ملکی، شاعر و منتقد ادبیات کودک و نوجوان؛ حسین تولایی شاعر کتاب و نوشین نوشین خائفی اشکذری، تصویگر و سایر شاعران و نویسندگان کتاب کودک و نوجوان در فروشگاه شماره 2 انتشارات علمی فرهنگی برگزار شد.

بیوک ملکی سخنرانی خود را از اهمیت و ضرورت شعر برای نوجوانان آغاز کرد و خاطرنشان کرد اکثرا ناشران کتاب‌های شعر به ویژه کتاب‌های نوجوان را چاپ نمی‌کنند و تیراژ این کتاب‌ها بسیار پایین است و به دست مخاطبان اصلی نمی‌رسد. این مسئله درباره شعر سپید حوزه کودک و نوجوان سخت‌تر است.

 اگر در اشعار شاعران سپید سرای بزرگی مانند شاملو نگاه کنیم متوجه یک وزن ناخواسته در اشعار می‌شویم که این به جهت آشنایی شاملو و شاعران سپیدسرای بزرگ با وزن و ویژگی‌های شعر است. تولایی نیز شعر و وزن شعر را می‌شناسد و اگر این کتاب را تورق کنید متوجه وجود وزن و آهنگ در کلمات آن خواهید شد.

حسین تولایی ضمن تشکر از انتشارات علمی فرهنگی و حضور شاعران و فرهیختگان در این مراسم، ابراز خرسندی از دیده شدن کتاب در سطح جهانی داشت و اظهار کرد که در حال حاضر خود شعر نوجوان در وضعیت خوبی قرار دارد اما در حوزه نشر و توزیع این کتاب‌ها مشکلات فراوانی وجود دارد که لازم است در این حوزه بازنگری ویژه‌ای شود و نوجوانان را به عنوان شهروند بپذیریم و کتاب‌ها و اشعار درخور و شایسته‌ای در اختیار مخاطبان قرار دهیم. همچنین به کیفیت و طراحی این دست کتاب‌ها می‌بایست توجه شود، نوجوان امروز رقبت کمتری به مطالعه کتاب‌های منگنه شده و با کیفیت پایین را دارد.

نوشین خائفی در ادامه اشاره داشت که در تصویرگری این کتاب به عنوان کار سفارشی نگاه نشده و با اشعار این کتاب ارتباط برقرار کرده و تصاویر را با توجه به روحیات و حس خود از کتاب انجام داده است.

بیوک ملکی در تایید حرف ایشان اظهار کرد که اکثر تصویرگران حتی تصویرگران با سابقه به دولایه بودن و پیام داشتن کتاب‌های نوجوان توجه نمی‌کنند و بسیاری از نوجوانان از تصویرگری کتاب‌ها گلایه‌مند هستند که تصاویر کتاب کودکانه است. خوشبختانه تصویرگری این کتاب کاملا جذاب و مناسب روحیه نوجوانان امروز است و این موفقیت نشان از توانمندی تصویرگران جوان ماست.نظرات کاربران

ارسال