همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
ناشران درصورت عدم تغییر وضعیت شهر آفتاب سال آینده زیر چادرها حاضر نمی‌شوند+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/02/17 ساعت 22:21

مدیر مسئول انتشارات مجد با اظهار نارضایتی از وضعیت کنونی شهر آفتاب درباره از حضور نیافتن ناشران آموزشی و دانشگاهی زیرچادرها در صورت ادامه روند کنونی خبرداد.

دکتر سیدعباس حسینی نیک، مدیر مسئول انتشارات مجد در گفت و گو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره چشم انداز خود از سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیان کرد: توقع این بوده که سی‌امین دوره این  نمایشگاه برآیندی از تجربیات گذشته باشد و شاهد برپایی نمایشگاهی بین‌المللی و استاندارد باشیم، اما متاسفانه نه تنها به این حد و اندازه نرسیده ایم بلکه اینگونه نمایشگاه اصلا درخور شان جمهوری اسلامی نیست.

حسینی نیک با اشاره مکان برگزاری بعنوان یکی از مهمترین چالش های نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: مسئولان فرهنگی و شهرداری ما هنوز به این نتیجه نرسیده اند که اصحاب علم و ادب و هنر، پدیدآورندگان و خوانندگان کتاب ها دارای ارج و منزلتی هستند و باید در یک فضای مناسبی جهت نمایشگاه باشند.

وی آب و آتش را دو دشمن اصلی کتاب دانست و عنوان کرد: حدود 10سال است که نمایشگاه بخصوص بخش‌های دانشگاهی و آموزشی را در فضای چادرها برپا می‌کنیم و این امر درشان جمهوری اسلامی نیست که بعد از گذشت این مدت هنوز نتوانسته ایم مکانی مناسب برای نمایشگاه کتاب اختصاص دهیم.

مدیر مسئول انتشارات مجد گفت: حدود سال‌های 84 و 85 شهردار وقت، به وضعیت نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌ها در خیابان سئول اعتراض کرد و نمایشگاه کتاب به مصلی تهران با وضعیتی نامناسب منتقل شد.

وی افزود: انتقال نمایشگاه از خیابان سئول به مکان‌های دیگر به بهانه کم کردن حجم ترافیک نادرست است چرا که می‌توان مسئله ترافیک را به گونه‌ای دیگر حل کرد (مثلا خیابان کنار نمایشگاه را پهن‌تر و پارکینگ‌ها را چند طبقه کرد).

وی گفت: کم کردن حجم ترافیک خیابان سئول را با یک دهم هزینه شهر آفتاب (هرسال حدود 10 تا 15میلیارد هزینه صرف برگزاری نمایشگاه می‌شود) می‌توان برطرف کرد.

حسینی نیک با بیان اینکه بعد از انتقال نمایشگاه از خیابان سئول حدود 200 میلیارد تومان هزینه برگزاری نمایشگاه با سازه‌های موقتی را داشته ایم، عنوان کرد: شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه و من بعنوان بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان به جد دنبال این موضوع هستیم که ناشرانمان را سال آینده زیر چادر نمایشگاه نخواهیم گذاشت. درواقع پیگیر هستیم که این کار انجام شود یا در نمایشگاه اصلی یا در فضای موجود مصلی که در این مدت ساخت و سازهای جدید انجام شده است تا تمام ناشران زیر سقف سالن‌های آن حضور داشته باشند.

مدیر مسئول انتشارات مجد بیان کرد: به نظر من اولویت برای مکان برگزاری نمایشگاه، محل دائمی نمایشگاه‌های در خیابان سئول با حل کردن مشکلات ترافیکی و سپس مصلی است.

به گفته وی، همزمان با نمایشگاه کتاب نمایشگاه نفت در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران در حال برگزاری است در حالی که مکان برگزاری این دو نمایشگاه می‌تواند جابجا شود چرا که نمایشگاه نفت بازدید کننده کمتری دارد و در اندازه سالن‌های سه قلوی شهر آفتاب هستند.

وی افزود: در برنامه پروژه‌ای شهر آفتاب پنج سالن سه قلو وجود دارد و در این مدت برای ساخت سالن‌ها اقدامی نشده لذا هرزمان این پروژه و سالن‌ها آماده شوند برپایی نمایشگاه کتاب در این مکان مناسب است

حسینی نیک در پایان سخنان خود اعلام کرد: اگر وضعیت سال آینده شهر آفتاب هم به این صورت باشد با پیگیری و متقاعد کردن همکارانمان زیر چادرها حاضر نمی‌شویم.

 

 نظرات کاربران

ارسال