همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
از ادبیات اصیل ایرانی فاصله گرفتیم
تاریخ انتشار : 98/04/17 ساعت 19:06

۱۸ تیر به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده است. روزی که مهدی آذریزدی نویسنده خوب کشورمان در سال 1388 درگذشت. از این رو به سراغ حسین فراهانی، نویسنده و فعال حوزه کودک رفتیم و گفتگویی با او انجام دادیم.

رویداد فرهنگی- ممنون میشم بیوگرافی و فعالیت خودتونو جهت مخاطبین ما معرفی کنین.

سلام میکنم خدمت شما و مخاطبین عزیزتون و برنامه ی رویداد فرهنگی . بنده حسین فراهانی هستم نویسنده و کارگردان ادبیات کودک و نوجوان و حدود 12 ساله که دارم فعالیت میکنم چه در زمینه ی داستان نویسی که 5 تا کتاب چاپ شده از بنده و چه در زمینه ی تئاتر که دوتا تئاتر کودک رو روی صحنه بردم .

شما چه کتاب هایی رو به ویژه جهت کودکان نوشته و آیا کار جدیدی هم در دست چاپ دارید؟

خدمت شما بگم که من 3 تا کتاب از 5 تا کتابم که 2 تاش برای بزرگسالان هست به نام (باران می آید و بغض) 3 کتاب هم برای کودک اختصاصا نوشتم به نام (سرزمین ابرها 1-2-3) در مورد موضوعات اخلاق محور بحث صداقت بحث درستکاری صحبت شده با کودکان و برای رنج الف بوده و کار جدیدی هم واقعیتش نه ولی در زمینه ی تئاتر چرا ما کار جدید رو داریم آماده میکنیم .

به نظر شما بزرگ ترین مشکل حال حاضر ما در زمینه ی ادبیات کودک و نوجوان چیه؟

فکر میکنم بزرگ ترین مشکل ما اینه که خیلی از خانواده ها از ادبیات اصیل ایرانی فاصله گرقتن در زمان های ما دوره های ما خب خانواده ها وقتی جمع میشدن ما شروع میکردیم از شاهنامه خوندن از مثنوی خوندن مولانا از بوستان وگلستان سعدی گفتن قصه های کهن قدیمی نظامی گنجه ای بالاخره این ها همه تعریف میشد توی جمع هامون ولی الان میبینیم که خب محفل هامون کوچیک تر شده کم تر از ادبیات اصیل ایرانی صحبت میشه و این فاصله ها باعث شده که کلا ادبیات اصیل کودک و نوجوان ایرانی فاصله بگیریم و کم تر این اتفاق در خانواده ها بیوفته.

به نظر شما ارتباط بچه های امروزی با ادبیات کودک چگونه است؟ و چطور میشه این ارتباط رو بهتر کرد؟

خب ارتباط بچه ها بیشتر به سمت کار های تصویری رقته یعنی از کتاب بیشتر فاصله گرفتن و کم تر وقت میذارن برای مطالعه و بیشتر همین گوشی و همین صفحات اجتماعی بچه هارو درگیر کرده متاسفانه که بیشترم به خاطر خانواده هاس برای اینکه بچه رو آروم کنن یا بچه رو یا حوصله صحبت کردن ندارن بچه رو بچه رو تشویق میکنن به سمت گوشی در صورتی که اگر خانواده ها وقت بیشتری بذارن بچه ها هم خب نمیرن سراغ گوشی و میان با خانواده ها صحبت میکنن برای بچه ها کتاب بخونین و برای بچه ها قضای مطالعه رو ایجاد بکنیم این ها اون مثائلی هست که بچه ها دارن دور میشن از مطالعه کردن و به ویژه این گوشی ها معضل اصلی فاصله گرقتن از کتابه.

استعداد بچه های این دهه چگونه است؟ وچه فرقی با نسل شما دارد؟

ما در این دهه هم خیلی بچه های با استعداد میبینیم با توجه به این که من تدریس میکنم میبینم بچه های با استعدادی که واقعا قوی هستند و تخیل خیلی خوبی دارند و تجسم خیلی خوبی دارند و حتی قلم خیلی خوبی دارند. اگه بخوام با نسل خودم مقایسه کنم هین موضوع این کم شدن محفل های خانوادگی همین موضوعاتی که به قول معروف خانواده ها کم تر کنار همن و کم تر کتاب میخونن و این باعث شده که این نسل بیشتر از کتاب خوندن فاصله بگیره ولی نسل دهه ی ما دهه ی شصتی و یا شاید دهه ی هفتاد بیشتر با کتاب ملموس بود بیشتر با کتاب وقت میذاشت و کم وقتش رو تو فضای مجازی میذاشت ولی این نسل واقعا فرق میکنه و این باعث شده که به نظر من ی خورده مطاله و اطلاعاتشون کم تر بشه و اصلاعاتی هم که به دست میارن اطلاعات دقیق و درستی نیست و ریشه ی اساسی نداره و معلوم نیست اینی که در اینستاگرام و تلگرام میخونن واقیت داره؟ ولی کتاب اینجوری نیست و این نسل این مشکلشه که خیلی فاصله گرفته از کتاب خوندن و احتیاجات بار دانششو داره از فضای مجازی بهره میگیره و این اشتباهه واقعا.

خانواده ها چه راهکار های رو جهت ترویج کتاب و کتاب خوانی باید در پیش بگیرند؟

مهم ترین کار اینه که خود خانواده ها باید جلوی فرزندانشون کتاب بخونن حالا چه خودشون مطالعه ی آزاد خودشون چه اینکه برای بچه ها به نظر من ما باید هر شب برای بچه هامون قصه بخونیم حالا یا پدر یا مادر ترخیحا به نظر من پدر بهتره چون پدر تمام وقت سر کاره و وقتی که میاد خب بالاخره از فرزندش دور تره این مطالعه باعث میشه که به فرزندش هم نزدیک تر بشه وقتی که قصه ی شب بخونه از طرفی هم باید پدر و مادر ها جلوی فرزندانشون حتما کتاب بخونن وقتی که فرزندشون که والدینش دارن وقت میذارن برای مطالعه قطعا ترویج میشه تا اون هم مطالعه بکنه و بعد اینکه وقتی ما کتابی رو در اختیار فرزندمون میذاریم به نظرم ازش بخوایم که برامون خلاصه وار تعریف کنه این باعث میشه که هم توی بحث اعتماد به نفس و هم توی بحث فن بیان بچه ها کار بکنن هم اینکه ترویج بشه که این ارتباط نزدیک تر بشه و خانواده بابت ی موضوع خیلی شیرین و مثبتی بشینن کنار هم و صحبت کنن این بهترین راهکاریست که به ذهن من میرسه.

آقای فراهانی اگه سخن آخری و طلبی دارین ما در خدمتتون هستیم.

خدمت شما بگم که خب به هر صورت هفته هفته ی ادبیات کودک و نوجوان هستش و از خانواده های محترم میخوام که بیشتر وقت بذارن برای فرزندانشون به ویژه تو بحث مطالعه واقعا تو این مسئله ما خیلی فقیر هستیم خیلی مشکل داریم. از سراها استفاده کنن تاکید میکنم خب من الان در یکی از سرا ها هستم در تهرانسر دارم فعالیت میکنم دوستان اگر دوست داشتن میتونن بیان کافیه که فقط همین حسین فراهانی نویسنده رو بزنن پیج ما و تمام تبلیغات ما هست. از سراها از فرهنگ سرا ها استفاده کنن هزینه هایی کم تری داره کلاس های خوبی داره و فضای مناسبی هست هم کتابخونه هست هم کلاس های عالی استفاده کنین از سراها و بازم تاکیدم که جلوی فرزندانتون کتاب حتما بخونین من هفته ی کودک رو به دوستان بازهم تبریک میگم و امیدوارم به فرهنگی برسیم که کتاب برای همه ی ما نهادینه بشه ممنون تشکر میکنم ازدوستان رویداد فرهنگی.

 

خبرنگار:علی بابایی

 نظرات کاربران

ارسال