فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
بررسی رویدادهای مهم سینمای ایران و جهان/ شنبه یازدهم شهریورماه
تاریخ انتشار : 96/06/11 ساعت 13:33

بسته خبری فریم، شنبه یازدهم شهریورماه به بررسی اخبار مهم حوزه سینمای ایران و جهان پرداخت.

ابراهیم داروغه زاده، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان امور سینمایی توسط محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی به عنوان دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شد.

تورج منصوری دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی در نشست خبری جشن بزرگ سینمای ایران در خانه سینما گفت که این جشن جز خانه سینمای هیچ حامی دیگری ندارد.

هارون یشایایی رئیس این جشن نیز یافتن جایی در بازار جهانی به وسیله ارتقای کیفیت را از اهداف این جشن خواند. منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینمای نیز در این نشست گفت: خانه سینما با هر عاملی که به سینمای ایران صدمه بزند  مقابله خواهد کرد.

وی همچنین درباره تلاش‌هایش برای گفتگو با کمیسیون فرهنگی مجلس برای مرتفع کردن قوانینی از قبیل مالکیت معنوی، صیانت از آثار، تعیین برنامه برای صندوق بیمه بیکاری سینماگران توضیحاتی داد.

محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی از اکران فیلم‌های ایرانی و خارجی برای نمایندگان مجلس خبر داد. حیدریان عنوان کرد، برای اینکه بعضی از نمایندگان مجلس به درک مشترکی از طرح‌هایی که برای سینمای ایران برنامه ریزی کرده اند برسند با آنها جلسات مفصلی برگزار می‌کنند که در این جلسات حتی برای بعضی نمایندگان فیلم‌های سینمای ایران و جهان به نمایش درمی‌آیند.

سینمای چین روزهای بهتری را از سینمای آمریکا سپری می‌کند. درآمد گیشه پرجمعیت‌ترین کشور جهان از ماه ژوئن تا اوت امسال به 2.48 میلیارد دلار رسیده که نسبت به تابستان سال گذشته 24 درصد رشد نشان می‌دهد. بخش مهمی از این موفقیت به فروش 836 میلیون دلاری فیلم چینی «جنگجویان گرگ 2» برمی‌گردد.

بازیگر «فرار از زندان» و «تویین پیکس» به پروژه ایرانی-هالیوودی پیوست. علی عطشانی، کارگردان ایرانی قرار است فیلم جدیدی که اولین همکاری ایران و هالیوود به حساب می‌آید را بسازد و رابرت نپر به وال کیلمر، ویلیام بالدوین و جی ابدو، بازیگران این فیلم پیوست.

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز چهارشنبه هشتم شهریورماه با حضور ستاره‌ها و سینماگران مطرح دنیا بر روی فرش قرمز این رویداد سینمایی آغاز به کار کرد. درام‌کمدی «کوچک‌سازی» جدیدترین ساخته الکساندر پین این جشنواره را افتتاح کرد.

چهار فیلم ایرانی در قدیمی‌ترین فستیوال فیلم دنیا حضور دارند. «بدون تاریخ، بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند، «در جستجوی ام کلثوم» ساخته شیران نشاط، «ناپدید شدن» ساخته علی عسگری و «آیه‌های نسیان» ساخته علیرضا خاتمی در بخش‌های مختلف جشنواره حضور دارند.

جشنواره فیلم لندن که قرار است 12 تا 23 مهرماه برگزار شود، میزبان پنج فیلم ایرانی است. «آنسوری ابرها» جدیدترین ساخته مجید مجیدی یکی از 12 فیلم بخش رقابتی این جشنواره هستند و فیلم‌های کوتاه «اسرافیل» ساخته آیدا پناهی، «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری و «وقت نهار» ساخته علیرضا قاسمی در بخش‌های مختلف این جشنواره حضور خواهند یافت.

نخستین جشنواره جهانی فیلم صلح به دبیری مهدی قربانی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس و در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ «صلح و دوستی» برگزار می‌شود.

لئوناردو دی کاپریو امکان دارد نقش جوکر را بازی کند. در حالی که هنوز پیشنهاد رسمی از طرف شرکت برادران وارنر به این ستاره سینما ارائه نشده است ولی رسانه‌ها از احتمال حضور دی کاپریو در نقش جوکر خبر می‌دهند. فیلم جدید جوکر به تهیه کنندگی مارتین اسکورسیزی ساخته می‌شود که همکاری‌های بسیاری با دی کاپریو داشته است.

یک بازیگر امریکایی، هالیوود را «نژادپرست» خواند. کلو بنت بازیگر فیلم «مامورین محافظ» Agents of S.H.I.E.L.D از اینکه مجبور بود فامیلی‌اش را برای بازی در فیلم‌های هالیوودی عوض کند خبر داد و هالیوود را نژادپرست خواند. بنت چینی-آمریکایی است و نام خانوادگی اصلی اش وانگ بود.

توبی هوپر کارگردان فیلم‌های ترسناکی چون «قتل‌عام با اره برقی در تگزاس» ‌در 74 سالگی در گذشت.

اکران فیلم کلاسیک «بر باد رفته» به دلیل داشتن محتوای «نژادپرستانه» در سینمای شهر ممفیس ایالت تنسی متوقف شد. نظرات کاربران

ارسال