همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار تازه‌های نشر در برنامه روی خط فرهنگ/ سه‌شنبه سی‌ام خردادماه+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/03/30 ساعت 16:50

 در بسته خبری سی‌ام خردادماه به بررسی تازه‌های نشر روزهای آخر این ماه پرداخته شده است.

کتاب «سرگذشت تاریخ نگاری ادبیات معاصر ایران» نوشته حسن میرعابدینی به تازگی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب، هفت بخش دارد که به ترتیب عبارتند از: «تاریخ‌نگاران ادبی»، «ایران‌شناسان روس»، «ایران‌شناسان غربی»، «مولفان گلچین‌های ادبی»، «راویان داستانِ داستان‌نویسی»، «نگارندگان تاریخچه شعر» و «گزارشگران سیر نمایش».

«مرد حریص و فرشته‌ مرگ» روایتی از مژگان شیخی است که با تصویرگری حسن عامه‌کن از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات قدیانی برای گروه سنی «ج» منتشر شده است. این کتاب ششمین جلد از مجموعه 12 جلدی «قصه‌های تصویری از الهی‌نامه» به قلم این نویسنده کودک و نوجوان است.

رمان «جاهای تاریک» نوشته یلیان فلین با روایت حادثه کشتار یک خانواده از سوی انتشارات چترنگ روانه بازار کتاب شد. «جاهای تاریک» داستان زنی به نام لیبی دی را روایت می‌کند که تنها بازمانده کشتاری خانوادگی است.

کتاب « از جناب پو چه خبر؟»، اثر ادگارآلن پو با ترجمه لیدا طرزی در 115 صفحه، شمارگان هزار 200 نسخه و به‌بهای هفت  هزار و 500 تومان توسط انتشارات نیستان منتشر شد. این کتاب شامل پنج داستان کوتاه از آلن پو است.

کتاب «مذاهب اسلامی و تشیع در طول تاریخ» نوشته عبدالباقی گلپینارلی در ترکیه منتشر شد. فصل اول این کتاب با عنوان کلیات، فصل دوم با عنوان نگاهی عمومی به مذاهب اسلامی و فصل سوم با عنوان شیعه امامیه، تدوین شده است.

«جوینده‌ی‌ طلا» اثر ژان‌ماری گوستاو لوکلزیو با ترجمه پرویز شهدی در نشر چشمه به قیمت سی هزرارتومان  منتشر شده است. رمان «جوینده‌ طلا»، روایت نوجوانی که با دیدنِ فضای دریا و جنگل رویابافی می‌کند اما ورشکستگی دردناک پدرش او را از آن دنیای خیالی خارج می‌کند.

چهاردهمین جلد «دائرةالمعارف قرآن کریم» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تدوین و از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شد. این دائره‌المعارف به ترتیب حروف الفبایی تنظیم شده است.

دو رمان ایرانی «آدوری‌ها» نوشته علی چنگیزی و «قصه سعید و مریم» نوشته آرش سالاری از مجموعه «کتاب‌های قفسه آبی» به تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده اند.

«آدوری‌ها» آخرین پخش از سه گانه کویر چنگیزی است. «پرسه زیر درختان تاغ» و «پنجاه درجه بالای صفر» عناوین پیشین این سه گانه هستند. «قصه سعید و مریم» داستان زندگی دو جوان است. این رمان فصل‌های کوتاهی دارد و مسیر اتفاقات و شخصیت‌ها به طور متناوب تغییر می‌کند.نظرات کاربران

ارسال