همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
رونمایی از فهرست نسخه‌های خطی فارسی آکادمی علوم مجارستان
تاریخ انتشار : 97/07/12 ساعت 15:33

برنامه فرهنگی مشترک ابران و مجارستان روز چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.

به گزارش رویداد فرهنگی، ایشتوان مونوک، رئیس کتابخانه و بخش اطلاع رسانی آکادمی علوم مجارستان به خبرنگار رویداد فرهنگی گفت: این سمینار برای ما تنها یک رویداد فرهنگی نبود بلکه رویدادی دیپلماتیک بود و مجموعه ای از نسخ خطی شرقی ما در خانه خودش یعنی ایران رونمایی شد. ما توانستیم تفاهمنامه هایی با کتابخانه ها، موسسات و موزه های ایران امضاء کنیم.

وی افزود: این مجموعه شامل ۴ نسخه خطی است که دو نمونه از آنها منحصر به فرد هستند و یکی ازآنها منعلق به قرن ۱۶ است.

مونوک ادامه داد: روابط ایران و مجارستان همزمان با دوره صفوی آغاز شده و در طول این ۴۰۰ سال متداوم بوده است. در حال حاضر دانشجویان ایران در مجارستان و دانشجویان مجارستان در ایران تحصیل می کنند و باعث شده که رابطه بین دو کشور عمیق تر شود.

مژده محمدی، کتابدار ارشد کتابخانه وزارت امور خارجه گفت: امروز رونمایی از فهرست نسخه‌های خطی فارسی آکادمی علوم مجارستان انجام شد و در حاشیه آن نمایشگاه نسخ خطی و اسناد روابط دو کشور را داشتیم تا به غنای این برنامه افزوده شود. محمدی گفت: ۱۵۵ جلد نسخه خطی فارسی در آکادمی علوم مجارستان نگهداری می شود. پروژه این فهرست از سال ۲۰۱۵ شروع شده و در سال ۲۰۱۸ انتشارات بریل فهرست این نسخه های خطی را منتشر کرده است.

یادآوری می شود، انتشارات بریل (Brill) فهرست مخطوطات فارسی موجود در آکادمی علوم مجارستان را در جولای ۲۰۱۸ منتشر کرد. این کار به همت بِنِدیکت پِری و میکلوش سارکوزی؛ اساتید دانشگاه های بوداپست، ایران‌شناس و ترکشناس و با همکاری مژده محمدی؛ کتابدار کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه انجام گرفته است.نظرات کاربران

ارسال